Z pasją o kulturze, dziedzictwie i tożsamości (zdjęcia)

Dodano: 25 czerwca 2021 12:11, Autor: UM, red. Miłosz Magrzyk

O tym, jak istotne są te elementy, rozmawiano podczas konferencji, która niedawno odbyła się w Ostrowi.
W Ostrowi Mazowieckiej po raz piąty odbyło się spotkanie regionalistyczne, połączone z promocją 6. numeru regionalnego pisma popularnonaukowego "Rocznik Ostrowski". W spotkaniu udział wzięli autorzy tekstów z Rocznika, bibliotekarze i przedstawiciele gmin z powiatu ostrowskiego, a także dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce Janusz Kotowski oraz przedstawiciele Stowarzyszenia "Wizna 1939" - Piotr Karsznia i Maciej Wyczółkowski. Organizatorami spotkania, które odbyło się 17 czerwca w Starej Elektrowni, byli: miasto Ostrów Mazowiecka, Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrowi Mazowieckiej oraz Ostrowskie Stowarzyszenie "Ludzie z Pasją".

REKLAMA



"Rocznik Ostrowski" ukazuje się od 2014 roku, a na jego łamach publikowane są różnorodne teksty związane z ziemią ostrowską. W najnowszym wydaniu znajdziemy m.in. tekst na temat roku 1920 na ziemi ostrowskiej autorstwa prof. Adama Dobrońskiego, materiał o dziejach rodziny Dołęga-Zakrzewskich podczas wojny polsko-bolszewickiej dra Leszka Zakrzewskiego czy rozprawę na temat polskiej grzeczności językowej prof. dra hab. Józefa Porayskiego-Pomsty.

Obecni na spotkaniu w Ostrowi mieli możliwość zapoznania się z tematyką kilku tekstów z najnowszego Rocznika. O wadze współpracy naukowej z lokalnymi społecznościami i o swoich spostrzeżeniach podczas wyprawy po Puszczy Białej opowiedział dr Tomasz Związek.

Wybrane źródła do badań szlachty powiatu ostrowskiego przedstawił Adam Dobkowski, który zajmuje się na co dzień szlachtą powiatu ostrowskiego ziemi nurskiej, opisując rody gniazdowe. Damian Jasko opowiedział o związkach kardynała Stefana Wyszyńskiego z Andrzejewem, Michał Rutkowski zaś przedstawił historię wsi Kuleszki.

W trakcie spotkania podpisane zostały dwa porozumienia o współpracy, mające na celu rozwijanie działań na rzecz regionalizmu, głównie w ramach działalności Ośrodka Edukacji Regionalnej "Pamięć i Tożsamość" działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostrowi. Chęć działania w tym zakresie wyrazili: miejska biblioteka, miasto Ostrów Mazowiecka i Ostrowskie Stowarzyszenie "Ludzie z Pasją", zapraszając do współpracy Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce oraz Stowarzyszenie "Wizna 1939".


Zobacz również

Od soboty nowa rzeczywistość. Zmiany w obostrzeniach

25 czerwca 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Kolejny etap łagodzenia obostrzeń nastąpi już w tę sobotę. Zmian jest sporo.

Ruszył nowy system poboru opłat drogowych

25 czerwca 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa uruchomiły 24 czerwca nowy system poboru opłat drogowych, czyli e-TOLL.

Nauczyciele na szkoleniach w Portugalii (zdjęcia)

23 czerwca 2021, ZS nr 1, red. Miłosz Magrzyk

Osoby uczestniczące w wyjeździe podnosiły swoje umiejętności w zakresie pracy z młodzieżą i osobami dorosłymi.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Pixel - okna, drzwi, bramy

ul. Nurska 33 (wjazd od Biegańskiego)
07-320 Małkinia Górna

Ponad 10 lat doświadczenia w stolarce okiennej i drzwiowej!

TERRAZYT - OKNA, DRZWI, BRAMY

ul. Lubiejewska 48
07-300 Ostrów Mazowiecka

Drzwi, okna, rolety od 1996 roku!

TAXI 24 h Daniel Suchta

ul. Widnichowska 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

TAXI 24 h/dobę

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]