Jeśli znajdziesz się w środku burzy, podróżując samochodem, koniecznie w nim zostań. Pojazd jest najbezpieczniejszym schronieniem, ale należy pamiętać, aby nie dotykać metalowych elementów wyposażenia. Energia z pioruna uderzającego w karoserię nie przenika do środka samochodu, ale przechodzi po jego powierzchni, aż do ziemi, dlatego osoby znajdujące się w środku są chronione przez konstrukcję pojazdu. Takie działanie zostało udowodnione w 1836 r. przez Michaela Faradaya, który zbudował metalową klatkę, za pomocą której demonstrował prawa elektrostatyki. Warto pamiętać, aby samochód był ustawiony z daleka od drzew i słupów, które mogłyby przygnieść go w wyniku silnego wiatru.
Przebywanie w domu
Jeżeli widzimy, że nadciąga burza, powinniśmy zejść do najniższej możliwej kondygnacji i usiąść pod ścianą nośną. Zanim jednak to zrobimy, z balkonów i tarasów warto usunąć wszystkie przedmioty, które mógłby porwać wiatr i spowodować dodatkowe zagrożenie. Należy zamknąć też okna i nie zbliżać się do nich w trakcie trwania burzy, gdyż mogą przez nie wlecieć niezabezpieczone obiekty. Nasze bezpieczeństwo wzrośnie, jeśli wyłączymy wszystkie urządzenia elektryczne, używając do tego celu bezpieczników.
Bezwzględnie powinno się zrezygnować w czasie wyładowań atmosferycznych z użytkowania telefonów komórkowych, które same w sobie nie ściągają piorunów, ale mogą spowodować dodatkowe oparzenia skóry, gdyby doszło do porażenia prądem.
Warto natomiast zaopatrzyć się w latarkę i niezależny odbiornik radiowy, aby słyszeć ewentualne komunikaty. Nie powinno się korzystać z bieżącej wody, która jest doskonałym przewodnikiem prądu i stwarza zagrożenie np. podczas uderzenia pioruna w zbiornik, z którego pochodzi.
Na otwartej przestrzeni
Jeśli jest to możliwe, należy schować się w najbliższym budynku. Jeśli jednak znajdujemy się na niezabudowanej przestrzeni, przede wszystkim należy oddalić się od słupów wysokiego napięcia i drzew. Jako kryjówkę możemy natomiast użyć budowli, takich jak: mosty, wiadukty i podobne konstrukcje, pamiętając o tym, aby nie dotykać ich metalowych elementów. Piorun uderza zazwyczaj w najwyższe punkty, dlatego najbezpieczniejsza jest pozycja leżąca. Jeśli to możliwe, można też skorzystać z rowów, wgłębień znajdujących się w ziemi. Bezwzględnie należy zrezygnować z kąpieli w jeziorach, morzach i innych zbiornikach wodnych, ponieważ przewodzą prąd. W czasie wyładowań warto unikać używania telefonu komórkowego również na otwartych przestrzeniach.
Znajdując się w lesie, na widok pogarszającej się pogody, powinniśmy jak najszybciej go opuścić. Jeśli jednak ucieczka jest niemożliwa, należy unikać schronienia pod drzewami, słupami energetycznymi, masztami. Powinniśmy szukać najniższych drzew i przyjąć pozycję "zawinięcia się w kłębek", inaczej nazywaną embrionalną (zgięte kończyny, przyciągnięte do klatki piersiowej).
Źródło zdjęcia: iStock
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.