Przede wszystkim upewnij się, że masz zamknięte wszystkie okna. Nawet przez lekko uchylone okno włamywacz może w łatwy sposób dostać się do twojego domu. Według policyjnych statystyk nawet 80 proc. włamań odbywa się właśnie przez pozostawione otwarte okno lub drzwi balkonowe. Dodatkowo odetnij wszystkie media. Wyłącz korki, zakręć wodę i gaz. To może uchronić zarówno ciebie, jak i twoich sąsiadów przed ewentualną awarią, np. zalaniem czy pożarem instalacji elektrycznej. Jeśli jednak masz jedzenie w lodówce, zostaw ten obieg prądu włączony.
Poproś o pomoc znajomego lub sąsiada
Jeżeli masz dobrego sąsiada, poproś go o przypilnowanie mieszkania. W razie potrzeby zostaw mu dodatkowe klucze, by mógł sprawdzić, czy z twoją nieruchomością jest wszystko w porządku. To dobre rozwiązanie również, gdy masz w domu dużo roślin, które potrzebują częstego podlewania.
Wykorzystaj nowoczesne technologie
Możesz zainwestować w alarm lub system monitoringu. Kamery z odpowiednią aplikacją pozwolą ci doglądać swoje mieszkanie nawet z najbardziej odległego zakątka świata. Dzisiejsze rozwiązania technologiczne pozwalają także na zainstalowanie urządzeń "symulujących obecność" w domu. Polegają na tym, że włączają się automatycznie i imitują światło bądź telewizor czy radio. Dla włamywacza to odstraszający sygnał, że jednak ktoś jest w domu.
Nie wrzucaj zdjęć do sieci
Choć to dla niektórych może wydawać się wręcz niemożliwe do zrealizowania, to ze zdjęciami z wakacji lepiej poczekać do powrotu. Należy pamiętać, że w sieci takie posty widoczne są nie tylko dla naszych znajomych. Złodzieje i włamywacze grasują również tam i w ten sposób sprawdzają, która nieruchomość może pozostawać bez opieki.
Nie informuj o urlopie wszystkich
Lepiej nie informuj o swoim urlopie wszystkich z bloku ani znajomych z internetu. Wieści szybko się rozchodzą i mogą w zaskakującym tempie trafić do niewłaściwych osób. To może niestety obrócić się przeciwko tobie i skończyć włamaniem lub dewastacją mienia.
Ubezpiecz dobytek
Jeżeli nie masz ubezpieczonego mieszkania, wykup polisę. Wybierając odpowiednią dla siebie ofertę, dokładnie przeczytaj jej warunki. Niektóre umowy nie obejmują bowiem kradzieży czy zwarć elektrycznych. Pamiętaj, że nie musisz od razu wykupować ubezpieczenia na rok. Na rynku można znaleźć także oferty krótkoterminowe, idealne na czas urlopu. Cena takiego ubezpieczenia uzależniona jest od wielu czynników, ale średnio zapłacimy za polisę od 75 do nawet 300 złotych.
Źródło zdjęcia: iStock
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.