Polski episkopat o pedofilii w Kościele. Prymas prosi o przebaczenie

Dodano: 30 czerwca 2021 09:38, Autor: News4Media, red. Miłosz Magrzyk

368 zgłoszeń o wykorzystywaniu seksualnym małoletnich otrzymały władze kościelne od 1 lipca 2018 roku do 31 grudnia 2020 roku. Episkopat przedstawił pełny raport.
Informacje miały zostać ujawnione już 14 czerwca, ale wówczas polski episkopat zdecydował się przełożyć przedstawienie danych, bo dał sobie jeszcze czas na ich opracowanie. W poniedziałek poznaliśmy wyniki kwerendy dotyczącej wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez niektórych inkardynowanych do diecezji polskich duchownych oraz niektórych profesów wieczystych męskich zgromadzeń zakonnych i stowarzyszeń życia apostolskiego w Polsce. Chodzi o okres od 1 lipca 2018 roku do 31 grudnia 2020 roku.

REKLAMA



"Od połowy 2018 r. do końca 2020 r. dokonano 300 zgłoszeń wykorzystania seksualnego osób małoletnich w diecezjach oraz 68 w zakonach. 173 osoby (47 proc.) miało poniżej 15 roku życia i niemal tyle samo osób - 174 (47,3 proc.) - powyżej 15 roku życia. W obydwu grupach wiekowych udział chłopców i dziewcząt był taki sam (po 50 proc.). 21 zgłoszeń (5,7 proc.) nie zawiera informacji na temat wieku: 8 dotyczących wykorzystywania dziewcząt, 13 zaś chłopców" - podało Biuro Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, a to oznacza, że w sumie było 368 zgłoszeń.

Spośród zgłoszeń: 10 proc., czyli 38 przypadków, uznano za niewiarygodne i odrzucono, 51 proc., czyli 186 zgłoszeń, jest w trakcie badania, 39 proc., czyli 144 zarzutów, uznano za potwierdzone lub uwiarygodnione na etapie wstępnym lub przez Kongregację Nauki Wiary.

"Zarzuty popełnienia przestępstw seksualnych wobec osób małoletnich dotyczą 292 księży oraz zakonników. Wobec 58 z tych duchownych (20 proc.) zgłoszono więcej niż jeden zarzut" - napisano w raporcie.

Połowę zgłosili osobiście

Połowa zgłoszeń pochodziła od osoby pokrzywdzonej, która uczyniła to osobiście (48 proc.) lub poprzez pełnomocnika (2 proc.). W 11 proc. przypadków źródłem zawiadomienia był duchowny lub osoba zakonna z tej diecezji, w 4 proc. z innej diecezji. Kolejne 4 proc. spraw wyszło na jaw, gdy zawiadomienie złożył delegat z innej diecezji lub zgromadzenia. "Łącznie osoby duchowne są źródłem 19 proc. zgłoszeń. 8 proc. stanowią zawiadomienia złożone przez członków rodziny osoby pokrzywdzonej, a 5 proc. przez inną osobę świecką" - dodaje BP KEP.

Prymas prosi o przebaczenie

"Dane, które dziś prezentujemy, nie wyrażają w pełni dramatu wykorzystania seksualnego małoletnich, których dopuścili się duchowni. Są to dane statystyczne, suche liczby, które przecież nie są w stanie wyrazić cierpienia pojedynczych osób skrzywdzonych" - powiedział delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak, który jest jednocześnie prymasem Polski. Dodał: "Jako delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży chciałbym zwrócić się do osób skrzywdzonych i do wszystkich zgorszonych złem w Kościele, jeszcze raz prosząc o przebaczenie".

To nie jest pierwszy raport

Episkopat jednocześnie przypomina, że pierwsze dane na temat wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez duchownych zostały zebrane za okres 1990-2013 r. "Następnie w 2018 r. sekretariat Konferencji Episkopatu Polski zebrał z wszystkich diecezji oraz zakonów męskich dane dotyczące zgłoszeń za okres od 1 stycznia 2014 do 30 czerwca 2018 r. Kwerenda opublikowana w marcu 2019 r. ujawniła 382 zgłoszonych przypadków z lat 1950-2018, z czego 198 dotyczyło osób poniżej 15 roku życia, a 184 osób pomiędzy 15 a 18 rokiem życia" - napisano w raporcie.



Źródło zdjęcia: iStock

Zobacz również

Kiosk multimedialny w urzędzie gminy. Do czego posłuży?

29 czerwca 2021, UG w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Dzięki niemu obsługa interesantów powinna odbywać się sprawniej.

Rubinek lubi pomagać (zdjęcia)

27 czerwca 2021, Miłosz Magrzyk

Sprawdź, w co młodzież szkolna zaangażowała się ostatnio.

Czy trzeba okazać certyfikat szczepienia na imprezie? Urząd wydał decyzję

27 czerwca 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

W Polsce rozgorzała dyskusja na temat certyfikatów covidowych. Jak wiemy, pacjenci, którzy przeszli pełny cykl szczepień, nie są wliczani do limitów osób na różnych wydarzeniach, np. na weselu, komunii. I tu pojawia się pytanie: czy musimy okazać dokument potwierdzający nasze zaszczepienie?

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Gabinet Stomatologiczny KOCHDENT

ul. Leśna 16B/21
07-320 Małkinia Górna

Cezan-Meble

ul. Okrzei 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

Studio mebli kuchennych, szafy, garderoby, zabudowy wnętrz.

Miód Malina Catering Dietetyczny

07-300 Ostrów Mazowiecka

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]