Zalanie samochodu a odszkodowanie. Kto ponosi odpowiedzialność?

Dodano: 2 lipca 2021 08:26, Autor: News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Jeśli parkujesz swoje auto na otwartej przestrzeni, lepiej śledź prognozę pogody. Drobne przeoczenie może sprawić, że za uszkodzenia spowodowane w wyniku zjawisk atmosferycznych nie uzyskasz odszkodowania nawet z własnego AC. Jest to zagadnienie istotne szczególnie w obliczu powodzi i nawałnic, które przechodzą obecnie przez Polskę.
Indywidualne podejście do każdej sprawy

Eksperci od ubezpieczeń podkreślają, że każdy przypadek jest indywidualny i zależy od warunków umów, które strony uczestniczące w dokonanej szkodzie miały podpisane. Istnieją jednak pewne uniwersalne zasady, które mogą pomóc w dochodzeniu odszkodowania za zniszczenie samochodu, np. w wyniku zalania, jeśli nasz pojazd nie został objęty ochroną z tytułu autocasco. Należy też pamiętać, że nawet w przypadku opłacenia dobrowolnego ubezpieczenia od zdarzeń losowych w niektórych sytuacjach możemy spotkać się z odmową pokrycia naprawy szkód.

REKLAMA



Mam AC, ubezpieczyciel odmówił mi wypłaty środków

Tak niestety może się zdarzyć. Warunki ubezpieczenia są szczegółowo opisane w umowie, dlatego przed jej podpisaniem warto dokładnie zapoznać się z zakresem szkód, które będą podlegały ochronie. Wielu z nas ma zwyczaj akceptowania dokumentów bez omówienia ich treści, a to może nas słono kosztować. Jeśli warunki polisy wyłączają odpowiedzialność towarzystwa ubezpieczeniowego w określonym zakresie, nasz podpis jest gwarancją, że zgodziliśmy się na takie ustalenia. Możemy bardzo się zdziwić, jeśli po gradobiciu, zamiast wypłaty środków za potłuczoną szybę, otrzymamy jedynie informację, że zgodnie z umową nasze AC nie obejmuje tego elementu pojazdu lub zostały wyłączone z niego konkretne zjawiska pogodowe.

Mam AC, które obejmuje zalanie samochodu

Jeżeli w wyniku podtopienia spowodowanego siłą żywiołu dojdzie do zalania pojazdu, a ogólne warunki umowy obejmują tę szkodę w swoim zapisie, możesz starać się o pokrycie kosztów naprawy lub szkody całkowitej pojazdu. W takiej sytuacji masz możliwość naprawy samochodu sprzedaży na części lub kasacji, jeśli jego stan nie daje możliwości dalszego użytkowania. Pamiętaj jednak, że istnieją wyjątkowe sytuacje, w których możesz nie dostać zwrotu z ubezpieczenia. Zwykle dzieje się tak np. wtedy, kiedy w wyniku nieprzemyślanego uruchomienia, silnik zostanie uszkodzony przez zassanie wody.

Nie mam AC, ale zawinił zarządca

Nie zawsze brak autocasco dyskwalifikuje nas w walce o zwrot poniesionej straty. Przykładem mogą być parkingi podziemne lub działki, na terenie których doszło do zdarzenia losowego. Jeśli podmioty te zawarły polisę odpowiedzialności cywilnej, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jej zapis uwzględnia również tego typu przypadki. Szansa na wygranie sporu wzrasta, jeśli bezpośrednią przyczyną uszkodzenia była np. niesprawna kanalizacja odpowiedzialna za podtopienie.

Gdzie szukać pomocy?

Jeżeli posiadamy polisę AC, szkodę zgłaszamy do swojego ubezpieczyciela zgodnie ze wskazówkami zawartymi w ubezpieczeniu, np. przez stronę internetową lub infolinię. Najczęściej pracownik towarzystwa ubezpieczeniowego kontaktuje się telefonicznie, aby uzupełnić niezbędne formalności lub umówić spotkanie z rzeczoznawcą, który oceni szkody. Jeśli będziemy ubiegać się o odszkodowanie z OC zarządcy terenu, dobrze jest pozyskać informacje na temat polisy, którą zawarł i zgłosić szkodę bezpośrednio do jego ubezpieczyciela, opisując okoliczności zdarzenia. Ważne, aby zrobić to niezwłocznie. Mijający czas może zatrzeć ślady, które będą istotne dla decyzji podejmowanej przez towarzystwo.



Źródło zdjęcia: iStock

Zobacz również

Nieprzyjemny zapach w mieście. Co jest jego przyczyną?

1 lipca 2021, ZGK, red. Miłosz Magrzyk

Informuje o tym Zakład Gospodarki Komunalnej w Ostrowi Mazowieckiej.

Wybierasz się nad wodę? Tu sprawdzisz czystość akwenu

1 lipca 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Wybierasz się na wakacje nad wodą? Bez względu na to, jaki kierunek obierzesz, przed kąpielą warto sprawdzić jakość wody w morzu, rzece czy jeziorze. Bez problemu zrobisz to w specjalnym serwisie kąpieliskowym prowadzonym przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Ministerstwo Zdrowia.

Najgroźniejsza roślina w Polsce. Lepiej się do niej nawet nie zbliżać

1 lipca 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Powoduje wymioty, bóle głowy czy obrażenia układu oddechowego. Przyczynia się także do powstawania nowotworów skóry. Arcygroźna roślina ponownie zbiera swoje żniwo. Podpowiadamy, jak ją rozpoznać i jakim służbom zgłosić, gdy się na nią natkniemy. Co ważne, występuje ona także w powiecie ostrowskim.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Kort tenisowy w Komorowie

07-300 Ostrów Mazowiecka

Zajęcia indywidualne i grupowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zapraszamy!

INVEST DOM Partner Handlowy OKNOPLAST

ul. Plac Księżnej Anny Mazowieckiej 4/2
07-300 Ostrów Mazowiecka

OKNA, DRZWI, PARAPETY, ROLETY, MOSKITIERY, ŻALUZJE

KARO-MEBLE

ul. Wileńska 13
07-300 Ostrów Mazowiecka

MEBLE PRODUKOWANE NA INDYWIDUALNE ZAMÓWIENIE KLIENTA

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]