Białko, zarówno pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego, stanowi ważny element diety kobiety ciężarnej. Do odpowiedniego funkcjonowania mamy i płodu zaleca się dostarczanie 60-100 gramów białka każdego dnia. Tyle wynosi zalecane dzienne spożycie. Wegetarianki spodziewające się dziecka powinny zbilansować posiłki w taki sposób, aby znalazły się w nich zarówno rośliny strączkowe, jak też ziarna, stanowiące cenne źródła aminokwasów. W diecie przyszłej mamy nie powinno zabraknąć nabiału, ale także orzechów. Aminokwasy są szczególnie ważne dla rozwoju płodu. O tym, jakie zmiany zachodzą w twoim organizmie na poszczególnych etapach ciąży, przeczytasz w artykule https://wylecz.to/kalendarz-ciazy/8-tydzien-ciazy/.
Po drugie:owoce
Lekarze zalecają spożywanie 5 porcji warzyw i owoców dziennie. Pod pojęciem porcji może kryć się szklanka bananowego smoothie, jabłko zjedzone na drugie śniadanie, talerz zupy czy garść truskawek. Warzywa i owoce powinny znaleźć się w każdym posiłku. Wśród zalecanych produktów znajduje się między innymi awokado, które stanowi źródło kwasu foliowego, mające korzystny wpływ na układ nerwowy płodu. W diecie powinny znaleźć się również banany, będące źródłem magnezu, potasu i witaminy B6. Banany są ponadto bogate w witaminy A, C, E i D.
Po trzecie: warzywa
Warzywa zawierają bardzo dużo składników odżywczych, dlatego warto włączyć je do codziennej diety, a w zasadzie do każdego posiłku. W diecie kobiety ciężarnej powinny znaleźć się buraki, bogate w witaminy z grupy B, zwłaszcza B9 (kwas foliowy), który zmniejsza ryzyko wystąpienia anemii. Wśród warzyw powinien znaleźć się też czosnek, który działa antybakteryjnie i zawiera dużo witamin z grupy A, B i C, a także jod, wapń czy żelazo. Warzywo to korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu immunologicznego.
Po czwarte: zdrowe oleje
Warto urozmaicić dietę zdrowymi, pełnowartościowymi olejami. Można polać nimi kanapki czy sałatki. Wśród polecanych jest olej z pestek winogron, oliwa czy olej kokosowy. Oleje zawierają kwasy DHA, które mają właściwości prozdrowotne i korzystnie wpływają na płód. Są odpowiedzialne między innymi za budowę tkanki mózgowej, układu nerwowego dziecka, ale też ograniczają ryzyko wystąpienia powikłań, na przykład w postaci przedwczesnego porodu.
Po piąte: ryby jedzone z umiarem
Ryby stanowią ważne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz źródło witaminy D. Moc składników odżywczych wpływa korzystnie na rozwój dziecka, przede wszystkim jego układ nerwowy i odpornościowy. Należy jednak pamiętać, aby ryby jeść z umiarem: część z nich może być skażona rtęcią.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.