Od początku swojej działalności szczególną troską stowarzyszenie otoczyło najmłodsze pokolenia rodaków z zagranicy. Jedną z takich form są pobyty dzieci i młodzieży w Polsce. Od 2009 r. kolonie zyskały nową formułę i są realizowane w postaci pobytów edukacyjno-integracyjnych pod nazwą "Lato z Polską".
Tegoroczna edycja "Lato z Polską 2021" skierowana jest do dzieci i młodzieży ze wschodu. Inicjatorem tej szlachetnej akcji była Dorota Subda, przewodnicząca Rady Powiatu w Ostrowi Mazowieckiej, która współpracuje ze stowarzyszeniem "Wspólnota Polska". Zorganizowanie kolonii letniej Zarząd Powiatu w Ostrowi Mazowieckiej powierzył dyrektorowi Bursy Szkolnej w Ostrowi Mazowieckiej Urszuli Sobotce.
Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej włączyło się we współorganizację przedsięwzięcia. W akcję włączyły się również następujące instytucje: Krüger, Pharma Natur Produkt Pharma Sp. z o.o., Miejski Dom Kultury w Ostrowi Mazowieckiej, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ostrowi Mazowieckiej, Muzeum Dom Rodziny Pileckich, którym należy się wielkie podziękowanie za życzliwość i pomoc w zorganizowaniu atrakcji dla uczestników kolonii letnich. Dzieci, które odwiedziły powiat ostrowski, były w przedziale wiekowym 9-12 lat.
W czasie pobytów kolonistów odbyły się:
- wyjazd do Pułtuska - zwiedzanie Pułtuska, spotkanie w Domu Polonii, zajęcia "ABC dobrego zachowania się przy stole", zwiedzanie zamku, zabawy rekreacyjne: walka na szable, strzelanie z łuku
- wyjazd do Treblinki - zwiedzanie "Muzeum Treblinka - Niemiecki Nazistowski Obóz Zagłady i Obóz Pracy (1941-1944).
- wyjście do Muzeum Domu Rodziny Pileckich - poznanie historii rodziny Pileckich. Zwiedzanie z przewodnikiem wystawy "Nie tylko 303", projekcja filmu dotyczącego historii polskiego lotnictwa;
- wyjazd do Warszawy - zwiedzanie z przewodnikiem: Grobu Nieznanego Żołnierza, Krakowskiego Przedmieścia, Placu Zamkowego, Łazienek Królewskich;
- wyjazd do Białowieży - zwiedzanie parku, rezerwatu Żubrów.
Ponadto młodzież pływała na ostrowskim basenie, grała w kręgle, obejrzała seans w galerii "Jatki", zobaczyła alpaki w "Alpakoterapii - Zommer", wysłuchała również koncertu na fortepianie w wykonaniu Andrzeja Sikory.
Dzieci uczestniczyły w zajęciach plastycznych, podczas których odbywało się wspólne malowanie obrazów techniką węgla oraz malowanie farbami obrazu na pamiątkę spotkania dla organizatorów wypoczynku. 20 lipca br. w bursie odbyło się zakończenie pobytu kolonistów.
Od dzieci organizatorzy ich wypoczynku, dyrektor bursy raz opiekunowie grupy, otrzymali pamiątkowe obrazy, które dzieci współtworzyły. Natomiast dzieciom za zakończenie ich pobytu w powiecie dyrektor bursy wręczyła pamiątkowe dyplomy, a starosta ostrowski oraz przedstawicielka firmy Krüger Polska Sp. z o.o. drobne upominki.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.