Jeśli chodzą ci po głowie myśli, aby przeprowadzić się do innego miasta i podjąć w nim pracę możesz skorzystać z tzw. bonu na zasiedlenie. To bonus przyznawany przez państwo osobom, które poszukują zatrudnienia poza miejscem stałego pobytu i są gotowe na dłużej pozostać w nowej lokalizacji. Dotyczy również tych, którzy zamierzają zmienić miejsce pobytu, aby założyć działalność gospodarczą. Pomoc finansową możesz przeznaczyć na koszty związane z przesiedleniem, np. pokrycie czynszu mieszkaniowego. Musisz jednak spełnić kilka warunków.
Kto może skorzystać z bonu na zasiedlenie?
Wysokość bonifikaty ustalana jest indywidualnie, jednak nie może przekroczyć równowartości 200 proc. przeciętnego wynagrodzenia. W 2021 r. dodatek nie będzie zatem wyższy niż 10 915,96 zł. Aby ubiegać się o przyznanie bonu, należy spełniać określone wymagania:
- bon przyznawany jest osobom bezrobotnym poniżej 30 roku życia,
- podjęcie zatrudnienia musi gwarantować wynagrodzenie w wysokości co najmniej najniższej krajowej pensji brutto oraz odprowadzanie składek na ubezpieczenie społeczne,
- minimalna odległość podjęcia zatrudnienia lub działalności gospodarczej musi wynosić 80 km od obecnego miejsca pobytu lub dojazd i powrót do pracy nie może zajmować mniej czasu niż 3 godziny dziennie, jeśli nie chcesz się przeprowadzać,
- w zatrudnieniu należy pozostać przez kolejnych 6 miesięcy.
Masz bon, masz obowiązki
Otrzymanie pomocy finansowej zobowiązuje uczestnika programu do przestrzegania pewnych reguł. W ciągu 30 dni od dnia otrzymania bonu należy przedstawić w urzędzie pracy dokument potwierdzający podjęcie pracy. W przypadku jej utraty należy również zgłosić ten fakt urzędnikom, w ciągu 7 dni. Maksymalnie w czasie 8 miesięcy od chwili przyznania bonu konieczne jest przedstawienie zaświadczenia potwierdzającego, że spełniony został warunek utrzymania zatrudnienia przez 6 miesięcy. Niewywiązanie się z powyższych zasad może skutkować wezwaniem do zwrotu nawet całości przyznanego świadczenia.
Gdzie złożyć wniosek?
Wzór wniosku o tzw. bon na zasiedlenie dostępny jest w urzędach pracy oraz na ich stronach internetowych, jednak złożyć należy go do starosty właściwego dla obecnego miejsca zamieszkania. Pozytywne rozpatrzenie skutkuje podpisaniem umowy pomiędzy osobą bezrobotną a starostą. To upoważnia do wypłaty środków.
Źródło zdjęcia: iStock
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.