Nowy sezon w "nowej rzeczywistości". Wywiad z dyrektor MDK-u Martą Molską

Dodano: 15 sierpnia 2021 07:44, Autor: Miłosz Magrzyk

Rozmawiamy o tym, w jaki sposób w silnie pandemicznym okresie radził sobie Miejski Dom Kultury w Ostrowi Mazowieckiej, oraz o tym, jakie atrakcje, jeśli chodzi o sezon 2021/2022, jego pracownicy przygotowali dla mieszkańców.
Rok 2020 to czas, kiedy świat zaczął funkcjonować trochę inaczej. Zmiany powiązane z pandemią dość szybko rozprzestrzeniły się na wszelkie aspekty życia. Nie ominęły także branży rozrywkowej, w tym domów kultury. Teraz sytuacja wydaje się trochę lepsza, jednak coraz częściej słychać już o tzw. czwartej fali koronawirusa. Pomimo to jednostki kultury starają się radzić sobie w "nowej rzeczywistości", a osoby w nich zatrudnione już planują atrakcje na kolejny sezon. Jak wygląda to w naszym mieście? Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Martą Molską, dyrektor MDK-u.

REKLAMA



OPI: Pandemia COVID-19 momentalnie zmieniła nasze funkcjonowanie. Nie ominęła także kultury. Jak zareagowaliście Państwo na informację, iż w ramach lockdownu instytucje dostarczające rozrywkę, w tym domy kultury, zostaną pozamykane dla swoich gości?

Dyrektor Marta Molska: MDK to przede wszystkim zajęcia kulturalno-edukacyjne, kino i galeria sztuki. Wiele osób łączy nas głównie z rozrywką, bo odpowiadamy za większość wydarzeń artystycznych w Ostrowi Mazowieckiej. Prawda jest jednak taka, że zdecydowaną większość czasu poświęcamy stałym zajęciom i osobom, które na co dzień korzystają z naszej oferty, by móc się rozwijać. I właśnie o te zajęcia, zaraz po informacji o lockdownie, musieliśmy przede wszystkim zadbać. Informacja o ograniczeniu dostępu przyniosła z pewnością dużo stresu, jak każda niewiadoma, ale stała się też zupełnie nowym wyzwaniem. Chcieliśmy realizować nasze cele mimo braku możliwości kontaktu bezpośredniego. Skupiliśmy się na tym, by znaleźć wszystkie sposoby na dotarcie do uczestników zajęć i wydarzeń - szukaliśmy możliwości, a nie ograniczeń.

Kulturę tworzą ludzie. W pandemii zaś często można usłyszeć o konieczności zachowania tzw. dystansu społecznego. W jaki sposób staraliście się Państwo pogodzić te dwa wykluczające się aspekty?

Kulturę tworzą ludzie, kultura jest dla ludzi i kultura nie istnieje bez ludzi. Większość wielkich dzieł jest tworzona za zamkniętymi drzwiami i dopiero później dostarczana odbiorcy. W tworzeniu w tym czasie nie było ograniczeń - były ograniczenia w kontakcie z odbiorcą. Szukaliśmy wszystkich możliwości, które zapewnią bezpieczeństwo, a jednocześnie pozwolą nam realizować nasz program. Od zajęć online, po koncerty streamowane, licytacje na żywo czy konkursy na naszych profilach społecznościowych. Utrzymywaliśmy dystans fizyczny, ale nie rezygnowaliśmy z kontaktu i pośrednich platform do prowadzenia zajęć i tworzenia wydarzeń.

Nowa rzeczywistość z pewnością była zaskoczeniem dla pracowników instytucji kultury (i nie tylko), ale także dla osób z tychże instytucji korzystających. W jaki sposób na zmiany przez Państwa proponowane zareagowali ludzie, którzy regularnie biorą udział w wydarzeniach organizowanych przez ostrowski MDK, np. seniorzy spotykający się cyklicznie na zajęciach w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ostrowi Mazowieckiej?

Zdecydowana większość osób podeszła do restrykcji bardzo wyrozumiale. Zdrowie i ogólne bezpieczeństwo są priorytetem dla nas wszystkich. Odbieraliśmy bardzo dużo pozytywnych komentarzy na temat naszej działalności w pandemii. Przede wszystkim dlatego, że nie poddawaliśmy się i wciąż wychodziliśmy z propozycją dla mieszkańców. Zdecydowaliśmy się na wydarzenia, jak np. Spotkanie ze Świętym Mikołajem (w formie drive-thru), finał WOŚP czy Jarmark Wielkanocny, z których inne miasta rezygnowały, a my podnosiliśmy rękawicę i znajdowaliśmy sposób na realizację zgodną z obostrzeniami. Niestety, z każdym kolejnym miesiącem coraz więcej osób było zmęczonych korzystaniem z zajęć online i ich liczba malała. Doskonale to rozumiem, bo wszystkich nas taka forma męczyła. Liczymy jednak, że we wrześniu spotkamy się już na sali w MDK-u.

By podtrzymać kontakt z uczestnikami zajęć wydarzenia przez Państwa organizowane odbywały się w przestrzeni online - instruktorzy prowadzili w ten sposób m.in.: naukę śpiewu, zajęcia plastyczne, warsztaty taneczne czy lekcje gry na gitarze. Państwa działania docenił nawet TVN24, emitując na ten temat krótki reportaż w programie "Polska i Świat". Czy taka forma nauki przypadła do gustu osobom biorącym w niej udział (i uczestnicy woleliby, aby zajęcia były prowadzone właśnie w taki sposób), czy też raczej wyrażali chęć jak najszybszego spotkania się z Państwem w realu?

Kontakt bezpośredni zawsze będzie miał większą wartość niż kontakt za pomocą urządzeń pośredniczących. Większość z nas woli spotkać się z przyjacielem, niż rozmawiać z nim przez telefon. Zajęcia online były substytutem, który pojawił się, by dać możliwość ciągłości realizacji programu czy pracy nad konkretnymi umiejętnościami bez konieczności dłuższej przerwy. Prawdą jest też, że niestety o wiele trudniej jest np. prowadzić zajęcia taneczne przez kamerkę niż na sali i tak samo o wiele trudniej z nich korzystać, bo np. w domu mamy za mało miejsca, nie mamy lustra, a Internet się zawiesza. Mimo tych utrudnień zawsze jednak lepiej korzystać i próbować niż robić przerwę i czekać. Jedyne w życiu, czego nigdy nie odzyskamy, to czas, który minął. Dlatego sądzę, że istotne byłoby go nie stracić nawet w trudniejszych i mniej komfortowych warunkach.

Pandemia zmusiła Państwa nie tylko do zmiany rodzaju kontaktu z uczestnikami zajęć, ale zapewne także do reorganizacji pracy stricte w zakresie pracowników MDK-u, w tym być może przejścia na pracę w modelu zdalnym bądź hybrydowym. Jak dokładnie wyglądało to u Państwa?

Nasz MDK na co dzień to instytucja, która swoją siedzibę ma w kilku miejscach. Pracownicy od lat pracują w CRM-ach typu Trello, Google Workspace czy innych zbiorowych komunikatorach. Przy specyfice naszej jednostki możliwości, które dla innych firm były rozwiązaniem, w naszym przypadku były czymś naturalnym. Brakowało nam bezpośredniego kontaktu, bo lubimy swoje towarzystwo i wspólne odprawy, jednak kompetencje technologiczne nie były przeszkodą.

Choć sytuacja była trudna, szczególnie ze względu na charakter występujących często zmian (znoszenia części bądź zaostrzania obostrzeń), Państwo i tak organizowaliście duże wydarzenia. Były to m.in. eliminacje do Warszawskiej Syrenki, Prezentacje Gitarowe, a wcześniej m.in. imprezy takie jak Spotkanie ze Świętym Mikołajem, które odbyło się w formie drive-thru, a także lokalne wydanie 29. Finału WOŚP, o których Pani wspominała. Czy organizacja tych imprez w tak niepewnych warunkach była wyzwaniem?

Każde wydarzenie jest wyzwaniem, a warunki w naszym wypadku zawsze są niepewne. Nigdy nie wiemy, czy dopisze nam pogoda, czy wystawcy na pewno się pojawią lub czy wystarczy miejsc dla publiczności. Organizacja każdego wydarzenia, bez względu na to, czy odbywa się online, czy stacjonarnie, jest ogromnym wyzwaniem. Staramy się przewidzieć różne scenariusze i mieć przygotowane alternatywne rozwiązania. Niestety, nie wszystko da się przewidzieć. Środki na organizację są zawsze ograniczone planem finansowym jednostki i musimy oszacować prawdopodobieństwo ryzyka, a następnie zdecydować się na konkretne rozwiązania. Na przygotowanie się na wszystkie możliwe scenariusze nie starczy nam rąk do pracy ani środków. Każde wydarzenie to zawsze wyzwanie, bez względu na wybraną formę przekazu.

Obecnie sytuacja epidemiczna polepszyła się, jednak nadal nie wróciliśmy do świata sprzed wybuchu pandemii. Są wakacje i w obiektach MDK-u dużo się dzieje. Państwo natomiast już przygotowujecie się do otwarcia sezonu 2021/2022. Czego możemy się spodziewać?

6 września 2021 roku wracamy do stacjonarnych zajęć i mamy nadzieję, że kolejna fala nam w tym nie przeszkodzi. Nowością będą: kurs produkcji filmowej i montażu, nauka gry na perkusji w ramach Indywidualnej Drogi Muzycznej oraz zajęcia komputerowe dla dorosłych. Poza tym pozostajemy przy naszym standardowym grafiku, zaczynając od zajęć tanecznych: baletu, hip-hopu, jazzu, tańca towarzyskiego, akrobatyki czy Folklorystycznych i BezWianka.

Chcemy również rozbudować naszą sekcję breakdance i rozwinąć ją o Ostrowską Ekipę B-boyingową. Z zajęć muzycznych możemy zaproponować Indywidualną Drogę Muzyczną - nauka gra na gitarze, pianinie, ukulele czy perkusji, Orkiestrę Młodych oraz Ostrowskie Studio Piosenki. Zajęcia plastyczne to rysunek architektoniczny, ceramika i pracownia plastyczna. Fani teatru odnajdą się na zajęciach Akademii Młodego Aktora i Takich Teatralnych (dla młodszych). Dla osób, które chcą popracować nad językiem angielskim, zapraszamy na zajęcia lektoratu z angielskiego. W ramach sekcji Postaw na Przyszłość będą działać: Młody Programista, robotyka, Szalony Naukowiec i wolontariat.

Dorosłych mieszkańców miasta możemy zaprosić na zajęcia Zdrowy Kręgosłup, Latino solo, taniec towarzyski, lektorat języka angielskiego i do ZPiT BezWianka. Seniorzy mogą skorzystać u nas z zajęć Uniwersytetu Trzeciego Wieku, chóru PrimaVolta, ruchu przy muzyce, klubów seniora (Złota Jesień i Pogodna Przystań), zajęć komputerowych, grup muzyczno-tanecznych Retro Band i Cyganeria. Nasza oferta jest bardzo bogata i jesteśmy pewni, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Od kiedy osoby chętne na uczestnictwo w zajęciach w nowym sezonie - dorosłe samodzielnie, a dzieci za pośrednictwem rodziców - mogą zapisywać się na poszczególne, oferowane przez MDK, formy aktywności?

Zapisy na zajęcia już ruszyły. Można zapisywać się przez naszą stronę internetową, telefonicznie lub na miejscu. Przypominamy, że liczba miejsc jest ograniczona, dlatego zachęcamy do potwierdzenia uczestnictwa w zajęciach wystarczająco wcześnie - decyduje kolejność zgłoszeń.

Czego możemy Państwu życzyć na ten nadchodzący czas (oprócz tego, by działalność instytucji kultury ponownie nie została ograniczona przez wspomniane obostrzenia)?

Wytrwałości i niekończącej się kreatywności w działaniach.



Źródło zdjęcia: archiwum dyrektor Marty Molskiej

Zobacz również

Nietypowa akcja strażaków. Ratowali... jerzyka (zdjęcia)

14 sierpnia 2021, UM, red. Miłosz Magrzyk

Młody jerzyk zaczepił o sznurek wystający z klatki lęgowej.

Lokalny System Mikromobilności w Powiecie Ostrowskim (zdjęcia)

14 sierpnia 2021, Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

System elektrycznych skuterów na minuty okazał się nie tylko świetnym sposobem na szybką komunikację po zatłoczonym mieście, ale również stylem życia, z którego coraz częściej korzystają zarówno młodsi, jak i starsi miłośnicy jednośladów.

Warsztaty tworzenia pająków kurpiowskich (zdjęcia)

13 sierpnia 2021, Biblioteka Publiczna w Broku, red. Miłosz Magrzyk

Zajęcia poprowadziła Beata Pasińska.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Ener Solar OZE Piotr Duchnowski

ul. Glina 90
07-320 Małkinia Górna

Darmowa energia ze słońca

ALIOR BANK S.A.

ul. Mieczkowskiego 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

UNI-STER

ul. Wiosenna 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

INSTALACJE ELEKTRYCZNE I TELETECHNICZNE, AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]