Trwają prace na linii Poznań - Szczecin. Łączący Szczecin z Warszawą pociąg EIC Chrobry pojedzie w skróconej relacji z Pomorza Zachodniego do Zbąszynka, a na odcinku Zbąszynek - Warszawa będzie kursować jako grupa wagonów przyłączana do składu EIC Varsovia.
Jak informuje PKP, ze względu na prowadzone przez zarządcę infrastruktury prace modernizacyjne pociąg IC Lubuszanin kursujący między Zieloną Górą a Chełmem będzie jeździć w skróconej relacji Warszawa - Chełm - Warszawa. Z kolei od 1 września do 18 października mieszkańcy Chełma zyskają możliwość bezpośredniego dojazdu do Kołobrzegu i Piły, dzięki wydłużeniu relacji składu TLK Zamoyski, łączącego na co dzień Hrubieszów z Kołobrzegiem.
"Z uwagi na prace na Warszawskim Węźle Kolejowym także pociąg TLK Słupia z i do Kołobrzegu będzie mieć skróconą relację do Warszawy (nie będzie dojeżdżał do stacji Łódź Fabryczna)" - informuje PKP. Trwają również prace na linii nr 3 na odcinku Kutno - Łowicz Główny, przez co kursujący z i do Łodzi pociąg TLK Kociewie będzie mieć skróconą relację do trasy Gdynia - Włocławek - Gdynia.
Dzięki otwarciu zmodernizowanej linii nr 8 na odcinku Warka - Radom część pociągów wróci na najkrótszą trasę między Warszawą a Radomiem. Kursujące między Krakowem a Olsztynem pociągi IC Żeromski, IC Kolberg, IC Orłowicz oraz IC Witos relacji Warszawa - Przemyśl - Warszawa i TLK Ustronie relacji Kołobrzeg - Kraków będą jeździć przez Warszawę-Służewiec, Piaseczno i Warkę.
Od 29 sierpnia zmienionymi trasami pojadą także trzy pociągi kursujące z i do Gdyni. Łączący Trójmiasto z Katowicami TLK Doker na odcinku Łódź Widzew - Bydgoszcz pojedzie przez Pabianice, Inowrocław, pomijając m.in.: Zgierz, Kutno, Włocławek i Toruń. IC Hutnik relacji Gdynia - Bielsko-Biała - Gdynia na odcinku Łódź-Widzew - Włocławek będzie kursować trasą przez Pabianice do Włocławka z postojem w Kutnie. Na tym samym odcinku skład IC Sukiennice/Witkacy łączący Gdynię z Krakowem będzie jeździć przez Pabianice do Włocławka.
Pociąg IC Panorama zrobi dodatkowy postój na stacji Opoczno-Południe, dzięki czemu mieszkańcy miasta zyskają możliwość bezpośredniego dojazdu do Warszawy i Wrocławia.
Połączone relacje wybranych pociągów to nowe możliwości dojazdu
Prace są prowadzone także na stacji Warszawa Zachodnia. W celu lepszego wykorzystania przepustowości na Warszawskim Węźle Kolejowym zostały połączone relacje wybranych pociągów.
Dotyczy to m.in. pociągów pomiędzy Warszawą i Bydgoszczą, jeżdżących trasą zmienioną przez Iławę Główną oraz składów kursujących pomiędzy Warszawą a Lublinem, które będą połączone z wybranymi pociągami do oraz z Łodzi Fabrycznej lub do Wrocławia. Połączone relacje składów zwiększą możliwość bezpośrednich podróży.
Po 12 latach koleją z Mielca do Dębicy
PKP zapowiedziało, że od 1 września, po 12-letniej przerwie, mieszkańcy Podkarpacia pojadą pociągiem na trasie z Mielca do Dębicy. Dostęp do kolei zapewnią nowe perony na przystankach: Wojsław, Rzochów, Rzemień, Tuszyma, Dąbie koło Dębicy, Pustków, Pustynia i na stacjach: Mielec, Kochanówka Pustków. Przejazd na trasie z Mielca do Dębicy zajmie ok. 35 min. Poprzednio czas przejazdu wynosił ok. 1 h 30 min.
Dwutorowo do Radomia
Od 29 sierpnia ustalona jest jazda pociągów po dwóch torach już na całej trasie między Radomiem a Warszawą. Zwiększy się przepustowość trasy i będzie możliwe uruchamianie większej liczby połączeń dalekobieżnych najkrótszą trasą przez Radom, np. pociąg z Krakowa do Olsztyna pojedzie ok. 30 min krócej. W Radomiu będą dwa nowe przystanki, które ułatwią komunikację: Radom Gołębiów (pod wiaduktem na ul. Kozienickiej) oraz Radom Północny.
Szczegółowe informacje dla pasażerów
PKP informuje, że do dyspozycji pasażerów będą informatorzy mobilni. 29, 30 i 31 sierpnia br. na dworcach w największych miastach Polski - Warszawa Centralna, Warszawa Wschodnia, Warszawa Zachodnia, Warszawa Gdańska, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków Główny, Poznań, Szczecin, Wrocław, Zakopane - pomogą pasażerom ustalić dogodne przesiadki, znaleźć odpowiedni peron, a także będą służyć wszelką informacją pomocną w podróży.
Źródło zdjęcia: PKP
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.