Wiele osób niesłusznie myli wiertarki pneumatyczne z wiertarkami elektro-pneumatycznymi, które wykorzystują poduszkę powietrzną do obsługi udaru, jednak są zasilane elektrycznie. Urządzenia te różnią się nie tylko rodzajem zasilania, ale także budową i właściwościami.
Wiertarki pneumatyczne do pracy wykorzystują sprężone powietrze, które dostarczane jest przez zewnętrznie podłączony kompresor. Powietrze jest wtłaczane z kompresora lub sprężarki przez przewód do wnętrza silnika. Podział silnika na dwie komory sprawia, że masy powietrza przemieszczają się w bardzo szybkim tempie, powstała w ten sposób energia zasila mechanizm wiertarki. Cechą charakterystyczną wiertarek pneumatycznych jest złącze, do którego przyłącza się przewód powietrzny. Wiertarki pneumatyczne różnią się od klasycznych urządzeń także wyglądem, dlatego nie sposób ich pomylić z tradycyjnymi elektronarzędziami.
Rodzaje wiertarek pneumatycznych
Producenci oferują wiertarki pneumatyczne uniwersalne, kątowe, pistoletowe i proste. Różnią się one nie tylko budową, ale także przeznaczeniem. Modele uniwersalne można wyposażyć w różnego typu głowice, które umożliwiają pracę podczas wykonywania otworów różnych typów w materiałach. Do wywiercenia otworów o małej średnicy sprawdzą się modele proste. Podczas pracy muszą być one trzymane pionowo.
Urządzenia charakteryzują się nietypową, jak na wiertarki budową, jednak można je stosować w wielu pracach. Ich zaletą jest niewysoka cena. Jeżeli chcemy wywiercić otwory w miejscach, gdzie mamy utrudniony dostęp, warto wybrać modele kątowe. Ich budowa pozwala dotrzeć do wielu miejsc, do których inne urządzenia nie miałyby szansy dosięgnąć. Modele pistoletowe to natomiast narzędzia, które równie dobrze sprawdzą się w profesjonalnym zakładzie, jak i przydomowym warsztacie. Wszystkie typy wiertarek pneumatycznych różnią się między sobą także parametrami technicznymi.
Zalety wiertarek pneumatycznych
Wiertarki pneumatyczne to urządzenia, które mają liczne zalety. Po pierwsze są lekkie. Same narzędzia ważą z reguły od 0,5 do 1kg, należy jednak do ich masy doliczyć jeszcze ciężar unoszonego podczas pracy węża pneumatycznego.
Mają także niewielkie rozmiary w porównaniu do modeli zasilanych elektrycznie lub akumulatorowo. Wiertarki pneumatyczne nie nagrzewają się, co sprawia, że sprawdzą się nawet podczas wykonywania ciężkich i długotrwałych prac. Wykorzystuje się je także w miejscach narażonych na wybuchy i w pobliżu materiałów łatwopalnych, gdyż nie występuje tutaj ryzyko zwarcia czy przepalenia.
Wiertarki pneumatyczne - zastosowanie
Wiertarki pneumatyczne znajdziemy w wielu profesjonalnych zakładach i warsztatach, wykorzystywane są także często na placach budowy i w zakładach produkcyjnych. Producenci oferują także wiertarki pneumatyczne przeznaczone dla majsterkowiczów. Urządzenia tego typu mają z reguły niższą moc, jednak posiadają wszystkie zalety sprzętów pneumatycznych. Wiertarki pneumatyczne doskonale sprawdzą się, gdy prace wykonujemy często. Warto wybrać takie modele, zwłaszcza gdy posiadamy już kompresor lub sprężarkę. Praca wiertarką pneumatyczną jest niezwykle komfortowa i wydajna. Nie zawsze także modele pneumatyczne są droższe od elektrycznych. Z kolei z pewnością są one tańsze w utrzymaniu. Wiertarki pneumatyczne są mniej skomplikowane pod względem budowy, co wpływa także na zmniejszenie ich awaryjności. Jeśli jednak z wiertarki będziemy korzystać sporadycznie, wystarczy nam model standardowy.
Jaką wiertarkę pneumatyczną wybrać?
Wybierając model Wiertarki pneumatyczne, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów urządzenia. Dla komfortu pracy niezwykle ważna będzie waga sprzętu oraz jego typ. Nie wszyscy są bowiem skłonni do pracy urządzeniami o nietypowym kształcie. Moc narzędzi może być tutaj myląca, znacznie ważniejsza będzie natomiast wydajność kompresora.
Za słaby kompresor może znacząco obniżyć wydajność i efektywność wiertarki. Mocne wiertarki pneumatyczne mają zwykle między 400 a 600 W. Ilość obrotów wiertarki pneumatycznej do pracy z naprawdę twardymi materiałami wynosi zwykle od 600 do 800 obrotów na minutę, podczas gdy modeli standardowych od 1000 do 1600. Dlatego nie sprawdzi się tutaj zasada, że im więcej obrotów, tym lepiej, gdyż wszystko zależy od rodzaju materiału, w jakim wiercimy.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.