Ikony
Na czele tej grupy pojawili się książę Harry wraz z małżonką Meghan, księżną hrabstwa Sussex. Para została doceniona m.in. za swoją działalność charytatywną. Twórcy wymienili w niej również znane piosenkarki Britney Spears i Dolly Parton czy rosyjskiego aktywistę Aleksieja Nawalnego.
Pionierzy
Liderką wśród pionierów okazała się młoda piosenkarka Billie Eilish, która w swojej karierze zdobyła już wiele wyróżnień. W ostatnim czasie zaśpiewała m.in. piosenkę do najnowszej części filmu o Jamesie Bondzie. "Jest rzadkim duchem, który przemawia z głębi serca bez udawania. (...) Opowiada się za kobietami na całym świecie" - czytamy na łamach magazynu.
Tytani
Tytuł "Tytana Roku 2020" otrzymała Simone Biles, amerykańska gimnastyczka, która na swoim koncie ma cztery złote i jeden brązowy medal olimpijski. Uhonorowano ją za sprzeciwienie się systemowi, który dopuszcza się nadużyć w sporcie. W tej samej kategorii znaleźli się również muzycy Timbaland i Swizz Beatz oraz Tim Cook, dyrektor generalny firmy Apple.
Artyści
Najbardziej docenioną artystką okazała się Kate Winslet, którą większość z nas kojarzy zapewne z głównej roli w kultowym "Titanicu". W rankingu "Time'a" znalazła się jednak dzięki chwalonej przez krytyków grze w serialu "Mare z Easttown", gdzie wcieliła się w postać detektywa. Obok aktorki w zestawieniu znaleźli się m.in. Scarlett Johansson, Jason Sudeikis oraz Kane Brown.
Liderzy
Choć w tym miejscu pojawiły się takie sylwetki jak Joe Biden i Donald Trump, liderką kategorii okazała się jednak Ngozi Okonjo-Iweala, której zasługą jest działanie na rzecz dostępności szczepionek we wszystkich krajach w równej mierze. "Osiągnięcie równości w szczepionkach jest globalnym obowiązkiem wzajemnego współczucia. Mamy nadzieję, że prowadzeni przez silnych liderów, takich jak Ngozi, wkrótce tam dotrzemy" - czytamy na łamach "Time'a".
Innowatorzy
To właśnie w tej kategorii, m.in. obok jej lidera Jehnsena Huanga (współzałożyciel Nvidia Corporation) czy Elona Muska, znalazła się polska profesor Lidia Morawska. Magazyn docenił jej zaangażowanie w stworzenie zespołu, który określił, jak wielką rolę w pandemii odgrywa przenoszenie wirusa w postaci aerozoli.
"Jej rzecznictwo pomogło zmienić praktyki wszędzie, od szkół po miejsca pracy, czyniąc te środowiska bezpieczniejszymi dla większej liczby ludzi na całym świecie" - wyjaśnili twórcy przedsięwzięcia.
Na co dzień nie słyszymy o osiągnięciach badaczki, ponieważ swoją pracę i życie prywatne przeniosła do Australii. Tam jest związana z Międzynarodowym Laboratorium Jakości Powietrza i Zdrowia, którego od 2020 r. jest dyrektorem. Prowadzi również wykłady na Wydziale Nauki i Technologii Uniwersytetu Technologicznego w Queensland. Doradza też Światowej Organizacji Zdrowia w podejmowaniu decyzji dotyczących społeczeństw na całym świecie.
Źródło zdjęcia: iStock
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.