Tradycyjny dżem
Sporo owoców należy umyć i zalać w garnku zimną wodą. Całość trzeba zagotować i odlać wywar. Jarzębinę następnie należy zalać wrzątkiem i powoli znów zagotować. Po około 15 minutach trzeba dodać cukier. Proporcje to 1 kg owoców na 0,5 kg cukru. Gotuje się to powoli, mieszając do zgęstnienia. Gotowy produkt przekłada się do słoików.
Konfitura
Jej produkcja wygląda podobnie jak w przypadku dżemu, ale trwa o wiele dłużej. Na 0,5 lita wody dodaje się 1,5 kg cukru i gotuje do uzyskania syropu. W międzyczasie jarzębinę (1 kg) umieszcza się w lodówce. Kiedy syrop wystygnie, zalewa się nim schłodzone owoce i ponownie, po odczekaniu kilku godzin, gotuje. Całość musi wystygnąć i znów, po długiej przerwie, zagotowuje się zawartość garnka. Czynność tę przeprowadza się na małym ogniu, aż produkt zgęstnieje i będzie go można przełożyć do słoików.
Sok
Kilogram owoców zasypuje się 0,5 kg cukru. Odstawia na kilka godzin, aby jarzębina puściła sok. Następnie odlewa się płyn i gotuje owoce około 40 minut. Po tym czasie można sok przelać do butelek.
Nalewka z jarzębiny
Umyte owoce zasypuje się cukrem (0,5 kg na 1 kg jarzębiny), dolewa się do tego 0,5 litra wody i tyle samo spirytusu. Można dodać także sok z jednej cytryny. Po trzech tygodniach w słoju odlewa się płyn, a owoce ponownie zalewa wodą i spirytusem (w takich samych jak wcześniej proporcjach). Po kolejnych trzech tygodniach miesza się płyny z obu procesów i butelkuje.
Kilka rad
Najlepiej zebrać jarzębinę już po przymrozkach, bo wówczas jest mniej gorzka. Przed jej przygotowaniem warto owoce zalać wrzątkiem, bo to też łagodzi smak. Można także je mrozić i suszyć.
Źródło zdjęcia: iStock
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.