Kanadyjczyk, David Card, badał wpływ płacy minimalnej, imigracji i edukacji na rynek pracy. Już na początku lat 90. XX wieku podważył konwencjonalne podejście do tych zależności i wskazał, że podniesienie najniższych zarobków nie zawsze prowadzi do zmniejszenia liczb miejsc pracy, a tak przez lata uważano.
Amerykanin Joshua D. Angrist i Holender Guido W. Imbens analizowali zagadnienia rynku pracy i obowiązujące na nim związki przyczynowe. Wysnute wnioski, jak podkreślono, rozprzestrzeniły się na inne dziedziny życia i zrewolucjonizowały badania empiryczne.
Przedłużenie obowiązku szkolnego o rok dla jednej grupy uczniów (ale nie dla innej) nie wpłynie na wszystkich w danej grupie w ten sam sposób. Część uczniów i tak kontynuowałaby naukę i w ich przypadku wartość edukacji często nie jest reprezentatywna dla całej grupy. Czy można więc w ogóle wyciągać jakiekolwiek wnioski na temat wpływu, jaki ma dodatkowy rok nauki w szkole? - tak badania naukowców zobrazowało jury, uzasadniając wybór laureatów, i dodało, że naukowcy rozwiązali ten problem metodologiczny, pokazując, jak można wyciągać precyzyjne wnioski na temat przyczyny i skutku z eksperymentów naturalnych.
Nagroda Nobla 2021
Fizjologia i medycyna - David Julius i Ardem Patapoutian,
Fizyka - Syukuro Manabe, Klaus Hasselmann, Giorgio Parisi,
Chemia - Benjamin List i David MacMillan,
Literatura - Abdulrazak Gurnah,
Pokojowa Nagroda Nobla - Maria Ressa i Dmitrij Muratov.
Wszyscy tegoroczni laureaci zostaną odznaczeni 10 grudnia podczas oficjalnej gali. Odbiorą wówczas dyplomy, medale i nagrody pieniężne. Wynoszą one 10 mln koron szwedzkich (w większości kategorii do podziału).
Źródło zdjęcia: Nobel Prize
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.