Kierowcy często zastanawiają się, kiedy jest odpowiedni moment na wymianę opon z letnich na zimowe. Zdaniem wielu ekspertów "zimówka" znacznie poprawia bezpieczeństwo jazdy, gdy tylko temperatura w ciągu dnia zacznie regularnie spadać poniżej 7 st. C. - napisano na stronie mazowieckiej policji.
To właśnie ten rodzaj ogumienia charakteryzuje się wyższą przyczepnością nawet na suchej nawierzchni. Kiedy zaś asfalt pokrywa się opadami, specjalna konstrukcja i nacięcia w bieżniku odprowadzają nadmiar wody i śniegu w taki sposób, aby było możliwe zachowanie kontroli nad prowadzonym pojazdem i zminimalizowane ryzyka poślizgu.
Kiedy możemy dostać mandat?
W Polsce przepisy nie nakładają na kierowców obowiązku użytkowania opon zimowych, dlatego policja nie nałoży również mandatu, jeśli ogumienie nie zostanie zmienione. Należy jednak pamiętać, że niedopuszczalne jest ich zużycie powyżej przewidzianej normy. Minimalna głębokość bieżnika to zgodnie z prawem 1,6 mm. Eksperci zgodnie twierdzą jednak, że realne bezpieczeństwo zapewnia wgłębienie 4-milimetrowe. Za poruszanie się na łysych oponach służby mogą nawet pozbawić nas dowodu rejestracyjnego z uwagi na niedostateczny stan techniczny pojazdu. W takiej sytuacji dalsza jazda byłaby zabroniona.
Respektujmy prawo w innych krajach
Jak podaje Europejskie Centrum Konsumenckie Polska, choć rodzime przepisy nie wymagają od nas wymiany ogumienia, taki zapis zawarty jest w prawie innych krajów. Przed wyjazdem na urlop warto zapoznać się zatem z wymaganiami stawianymi przez państwo, do którego się wybieramy. Poniżej przedstawiamy listę opublikowaną przez ECKP:
Bezwzględnie obowiązkowe:
Estonia: od 1 grudnia do 1 marca,
Finlandia: od 1 grudnia do 28 lutego,
Szwecja: od 1 grudnia do 31 marca (opony zimowe lub łańcuchy śniegowe na koła),
Słowenia: od 15 listopada do 15 marca (opony zimowe lub łańcuchy śniegowe na koła), poza tym okresem także, jeśli występują znaczne opady śniegu),
Obowiązkowe, jeśli warunki pogodowe tego wymagają (śnieg, lód lub szron na drodze):
Austria: od 1 listopada do 15 kwietnia (opony zimowe lub łańcuchy na koła),
Niemcy: brak sprecyzowanego czasu (opony zimowe lub całoroczne, jeśli na drodze panują warunki wymagające ich posiadania),
Łotwa: od 1 grudnia do 1 marca (opony umożliwiające jazdę w zimowych warunkach),
Norwegia: wymagane jest dopasowanie rodzaju opon do warunków pogodowych,
Słowacja: wymagane jest dopasowanie rodzaju opon do warunków pogodowych.
Źródło zdjęcia: iStock
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.