Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej w Myszyńcu z Nagrodą Marszałka

Dodano: 26 października 2021 10:41, Autor: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, artykuł sponsorowany




Fot. arch. UMWM

Znamy laureatów XXII edycji Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego. W Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie laureaci odebrali statuetki z rąk marszałka Adama Struzika. Wśród nagrodzonych znalazło się Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej im. ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu. Nagrody trafiły również do laureatów ubiegłorocznej edycji, podczas której, ze względu na pandemię, nie można było zorganizować uroczystej gali.

REKLAMA



Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego jest jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień na Mazowszu. - W gronie laureatów mamy ludzi, którzy całym swoim życiem udowadniają, jak ważna jest praca dla lokalnych społeczności - podkreślił marszałek Adam Struzik. - Pasjonatów z głowami pełnymi pomysłów, ludzi niezwykle twórczych i aktywnych. Możemy ich śmiało nazwać ambasadorami naszego regionu, bo ich praca jest wizytówką całego Mazowsza, inspiracją i mobilizacją do odkrywania bogactwa naszego regionu.

Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się przedstawiciele różnych pokoleń, reprezentujący różne nurty i spojrzenia na rzeczywistość, których wspólnym celem jest zwrócenie uwagi na pielęgnowanie i dbałość o zachowanie dziedzictwa narodowego. Każdy z nagrodzonych otrzymał statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł.

W gronie laureatów znalazło się działające od 1972 r. Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej im. ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu - jedna z pierwszych instytucji kulturalnych na Kurpiach, zajmująca się wspieraniem twórców ludowych i promocją kultury ludowej. Centrum prowadzi m.in. warsztaty, organizuje wyjazdy i konkursy dla dzieci związane z kurpiowską tradycją. Od 1974 r. przy centrum działa Zespół Folklorystyczny "Kurpiowszczyzna", a od 2020 r. Multimedialne Muzeum w Dzwonnicy w Myszyńcu. W swoim dorobku może pochwalić się także organizacją największych i najważniejszych kurpiowskich imprez, m.in. takich jak: Miodobranie Kurpiowskie, Jarmark Kurpiowski czy Noc Sobótkowa. W 2016 r. wraz z mieszkańcami Kurpiowszczyzny ustanowiło Rekord Polski w kategorii "Największe Zgromadzenie Osób w Strojach Kurpiowskich", angażując w zadanie 467 osób. Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej w Myszyńcu za swoją działalność zyskało także liczne wyróżnienia i nagrody.

Jak podkreśla Zdzisław Ścibek, dyrektor Regionalnego Centrum Kultury Kurpiowskiej w Myszyńcu Nagroda Marszałka to uznanie i podkreślenie całokształtu działalności ośrodka. - Jesteśmy ośrodkiem z 40-letnią historią i, co najważniejsze, jednym z pierwszych ośrodków kultury na terenie kurpiowszczyzny. Mamy za sobą znacząca historię i czujemy na sobie ciężar odpowiedzialności. Opieramy się na bazie związanej z rozwojem kultury i folkloru kurpiowskiego, ale nie tylko. Prowadzimy działania typowe dla ośrodka kultury - zajęcia muzyczne, wokalne, ceramiczne, fotograficzne czy komputerowe - wymienia. - Dostosowujemy swoją ofertę do potrzeb lokalnego rynku. Szukamy nowych form oddziaływania. Uruchomiliśmy własną telewizję internetową, wydajemy publikacje. Na pytanie o plany na przyszłość dyrektor Ścibek odpowiada, że ośrodek wciąż poszerza formy działalności, m.in. o Multimedialne Muzeum w Dzwonnicy w Myszyńcu. - Prowadzimy również projekty wymiany międzynarodowej. W tej chwili jesteśmy w trakcie wymiany z Ukrainą. Od listopada chcemy uruchomić salę kinową tak, aby co najmniej dwa razy w miesiącu w Myszyńcu odbywały się projekcje - informuje.

Nagrody z rąk marszałka Adama Struzika odebrali również ubiegłoroczni laureaci Nagrody Marszałka. Wśród nich znalazło się Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Krasnosielckiej organizujące liczne wydarzenia, imprezy, festyny, pikniki, festiwale, konkursy, rajdy, odczyty i spotkania poświęcone historii, integrując w ten sposób społeczność lokalną. Stowarzyszenie wydaje również publikacje, np. bezpłatny miesięcznik "Wieści znad Orzyca" i cykliczny kwartalnik "Krasnosielcki Zeszyt Historyczny". W 2019 r. zainicjowało rozpoczęcie badań genetycznych Y-DNA, które pozwolą ustalić pochodzenie mieszkańców doliny Orzyca.

Zobacz również

CodeWeek. Europejski Tydzień Kodowania (zdjęcia)

25 października 2021, SP nr 2, red. Miłosz Magrzyk

CodeWeek, czyli Europejski Tydzień Kodowania, to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa konkurują w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Zobacz, jak wyglądało to w Dwójce.

Masz głowę pełną pomysłów? Weź udział w konkursie językowym

23 października 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Sztos, XD, dzban i alternatywka. To pojęcia występujące w języku polskim, które w ubiegłych latach zostały wybrane jako tzw. słowa roku. Jak będzie tym razem?

W Ostrowi Mazowieckiej będą nowe mieszkania komunalne (zdjęcia)

23 października 2021, UM, red. Miłosz Magrzyk

W latach 2022-2023 miasto wybuduje 27 lokali mieszkalnych dla rodzin o niskich dochodach. Zwiększy to miejski zasób mieszkaniowy i poprawi trudną sytuację wielu osób.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

SALON FIRMOWY FABRYKI MEBLI FORTE S.A.

ul. Biała 1
07-300 Ostrów Mazowiecka

Mocna strona Twojego mieszkania

Tawerna Akropolis

ul. Małkińska 143
07-300 Ostrów Mazowiecka

Spróbuj greckiej kuchni !

TERRAZYT - OKNA, DRZWI, BRAMY

ul. Lubiejewska 48
07-300 Ostrów Mazowiecka

Drzwi, okna, rolety od 1996 roku!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]