Prowadzenie działalności gospodarczej niemal zawsze wygląda tak samo. Przedsiębiorca wykonuje usługę na rzecz kontrahenta, wystawia mu fakturę i czeka na zapłatę. Co jednak, gdy termin płatności jest długi lub klient nie wywiązuje się ze swoich obowiązków? Jak przetrwać ten czas i nie utracić płynności finansowej? Właśnie w takiej sytuacji przydaje się faktoring, który daje dostęp do gotówki i umożliwia bieżącą działalność firmie oczekującej na swoje wynagrodzenie.
Na czym to polega?
Faktoring jest usługą, która polega na odkupieniu wierzytelności od firmy X przez firmę Y. Tak w dużym skrócie można wytłumaczyć istotę funkcjonowania finansowania faktur. Transakcja wykupu wierzytelności odbywa się na zasadzie cesji. W całym procesie udział biorą faktor, czyli firma faktoringowa, oraz przedsiębiorca, który dysponuje nieprzeterminowaną fakturą.
Jakie są rodzaje faktoringu?
Finansowanie faktur dzieli się na kilka rodzajów w zależności oraz kryteriów, jakie się przyjmie. Każdy rodzaj posiada inną charakterystykę i jest wykorzystywany w różnych sytuacjach. Właśnie dlatego przy wyborze usługi bardzo ważne jest, by dopasować ją do indywidualnych potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa. Najczęściej stosowanym podziałem jest ten skupiający się na ryzyku niewypłacalności kontrahenta i co z nim zrobić. Poniżej znajdziesz opis dwóch rodzajów faktoringu, który zajmuje się tą kwestią.
Faktoring bez regresu
Faktoring bez regresu często jest nazywany również pełnym lub właściwym. Polega on na tym, że faktor po przyjęciu faktury bierze na siebie pełne ryzyko niewypłacalności kontrahenta. W praktyce oznacza to, że w sytuacji, gdy Twój klient nie opłaci faktury, to nie Ty będziesz zmuszony egzekwować zwrot pieniędzy. Zajmie się tym firma faktoringowa, z którą masz podpisaną umowę. Warto, żebyś jednak pamiętał o wyjątku od tej reguły. Jeśli kontrahent zareklamuje Twoje usługi lub zwróci kupione produkty, faktor nie bierze na siebie żadnej odpowiedzialności.
Faktoring z regresem
Zwany również niepełnym to drugi rodzaj finansowania faktur, który skupia się na odpowiedzialności faktora za odzyskanie pieniędzy. W tym przypadku firma kupuje wierzytelność, ale już w umowie stosuje zapis, że nie odpowiada za ściągnięcie z kontrahenta środków wynikających z faktury. W przypadku, gdy klient okaże się niewypłacalny, to Ty jako przedsiębiorca będziesz zmuszony odzyskać swoje pieniądze i zwrócić je faktorowi.
Jak wybrać?
Wiele zależy, jakiego rodzaju przedsiębiorstwo prowadzisz. Jeśli jednak w Twojej branży dostęp do gotówki jest istotny, a problem nieopłaconych faktur sprawia, że nie możesz rozwijać firmy, faktoring z pewnością jest dla Ciebie. W sytuacji, gdy masz stałych klientów i jesteś pewny, że uregulują oni swoje należności, pamiętaj, że nie musisz stosować dodatkowych zabezpieczeń faktoringowych.
A może faktoring mieszany?
Jeśli nie wiesz, na jaki rodzaj faktoringu się zdecydować, warto, żebyś poznał usługę, która jest określana jako mieszana. W tym rodzaju faktoringu odpowiedzialność za niewypłacalność kontrahenta przechodzi na faktora, ale tylko do określonej kwoty. Oznacza to, że w umowie jest określony limit, do jakiej kwoty faktor bierze na siebie ryzyko braku zapłaty ze strony kontrahenta. Nadwyżka to już Twoje zmartwienie. Ten rodzaj faktoringu jest atrakcyjny ze względu na elastyczność, ale tak jak pisaliśmy wcześniej: zastanów się, czego naprawdę potrzebujesz. Jeśli masz wątpliwości, skontaktuj się z firmą faktoringową i poproś o pomoc pracujących tam specjalistów. Dowiedz się więcej o mikrofaktoringu.
Kto może skorzystać z faktoringu?
Warunki skorzystania z faktoringu nie są wyśrubowane i tak naprawdę większość przedsiębiorstw może skorzystać z tego typu usługi.
Najważniejsze kryteria to:
- działalność nie może funkcjonować krócej niż 12 miesięcy,
- faktoring może być przyznany jednoosobowej działalności gospodarczej, małemu lub średniemu przedsiębiorstwu, spółce z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółce akcyjnej,
- Twoja firma musi rozliczać się na podstawie faktur z wydłużonym terminem płatności,
- termin płatności na fakturze nie może być krótszy niż 7 i dłuższy niż 90 dni,
- kwota na fakturze nie może być niższa niż 250 zł brutto.
Daj sobie szansę na rozwój
Jeśli czujesz, że potencjał Twojego przedsiębiorstwa nie jest do końca wykorzystywany, faktoring to rozwiązanie dla Ciebie. Pieniądze zawsze będą na Twoim koncie, a bieżąca działalność firmy stanie się o wiele łatwiejsza i pozbawiona stresu. Podaruj sobie spokój, na który zasługujesz.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.