Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.00 na Skwerze Niepodległości, gdzie w obecności pocztów sztandarowych pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego delegacje: władz samorządowych, gminnych szkół, Ochotniczej Straży Pożarnej w Broku, Biblioteki Publicznej w Broku, Zespołu Ludowego Jarzębina, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Broku oraz Społecznej Straży Rybackiej złożyły biało-czerwone wiązanki.
O godz. 10.30 proboszcz brokowskiej Parafii pw. św. Andrzeja Apostoła ks. Jarosław Hrynaszkiewicz odprawił mszę św. w intencji ojczyzny. Podniosły charakter mszy podkreśliła obecność pocztów sztandarowych na czele z pocztem sztandarowym Solidarności, pocztem sztandarowym Ochotniczej Straży Pożarnej w Broku oraz Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Broku.
Po mszy wszyscy zebrani przeszli do sali widowiskowej na drugą część uroczystości, która rozpoczęła się od wspólnego zaśpiewania hymnu. W ten sposób gmina włączyła się w ogólnopolską akcję Niepodległa do Hymnu!
Następnie głos zabrał burmistrz miasta i gminy Brok Marek Młyński. Burmistrz podczas swojego wystąpienia przypomniał o trudnych chwilach naszego narodu oraz o tym, że w takich momentach Polacy potrafili się jednoczyć, by walczyć wspólnie o swą suwerenność i niepodległość. Podkreślił też, że: w losy historii naszej ojczyzny nieodłącznie wpisują się losy naszego miasta i gminy. Odnosząc się do obchodów 520. rocznicy nadania praw miejskich miastu Brok, burmistrz w kilku słowach przedstawił historię miejscowości. Kończąc swoje wystąpienie, przytoczył słowa jednego z Ojców Niepodległości Ignacego Paderewskiego: Nie zginie Polska, nie zginie! Lecz żyć będzie po wieki wieków w potędze i chwale. Dla was, dla nas i dla całej ludzkości.
Następnie zebrani mieszkańcy obejrzeli widowisko patriotyczne w wykonaniu uczniów z Zespołu Publicznych Placówek Oświatowych w Broku. Wymowny program artystyczny przeplatany recytacją wierszy, śpiewem i tańcem wprowadził wszystkich zgromadzonych w nastrój refleksji nad minionymi czasami. Przypomniał trudną drogę naszego kraju do wolności, a także wielkim szacunku, dumie i miłości do ojczyzny.
Zwieńczeniem uroczystości był koncert Kwartetu Amok; pt. A to właśnie Polska. Mieszkańcy wysłuchali pieśni patriotycznych, utworów muzyki poważnej Chopina, Mozarta, a także muzyki filmowej.
Na zakończenie wszyscy zebrani mogli skosztować tortu.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.