Jak nowe zasady zmienią sposób korzystania z paneli fotowoltaicznych?
Jak podkreśla Ministerstwo Klimatu i Środowiska, zmiany w prawie to odpowiedź na coraz większe obciążenie sieci elektroenergetycznej. Duża liczba mikroinstalacji fotowoltaicznych korzystających z net-meteringu i systemu opustów sprawia, że utrzymanie stabilności dostaw staje się coraz trudniejsze. Dlatego resort klimatu pracuje nad zmianami, które upodobnią zasady panujące w Polsce do tych stosowanych już w wielu krajach na terenie Unii Europejskiej.
Projekt zmiany ustawy przewiduje, że właściciele instalacji fotowoltaicznych będą mogli sprzedawać nadwyżki wyprodukowanej energii po cenach detalicznych publikowanych przez Urząd Regulacji Energetyki. Finansowo jest to mniej korzystne rozwiązanie, ponieważ rynkowa cena 1 kWh energii to zaledwie ok. 60% kwoty, którą trzeba zapłacić przy pobieraniu jej z sieci. Powodem tej różnicy są opłaty operatora. System opustów pozwalał tymczasem odzyskać nadwyżki w 70 lub 80%. Przy odpowiednim dostosowaniu sposobu korzystania z instalacji fotowoltaika nadal będzie jednak opłacalna.
Opłacalna fotowoltaika - zwiększenie zużycia prądu na własne potrzeby
Jak podkreśla ekspert z firmy Erato Energy: Po wprowadzeniu zmian poziom autokonsumpcji będzie miał znacznie większe znaczenie niż w obecnym systemie. Trzeba będzie zadbać o to, by energię elektryczną z fotowoltaiki w jak największym stopniu zużywać na bieżąco. Z tego powodu na pewno popularniejsze staną się urządzenia takie jak pompy ciepła, które przy zasilaniu instalacją fotowoltaiczną dostarczają darmową, ekologiczną energię grzewczą.
Dla nowych prosumentów bardzo istotny będzie odpowiedni dobór mocy instalacji oraz sposobu jej montażu. W niektórych przypadkach korzystniejsze może się stać usytuowanie paneli na osi wschód - zachód, która zwykle pozwala na zwiększenie poziomu autokonsumpcji.
Magazyny energii - wyższa opłacalność fotowoltaiki
Najlepszym sposobem na ominięcie średnio korzystnych cen odsprzedaży prądu będą magazyny energii. Obecnie są one uważane za drogie i mało opłacalne, ale po zmianach w prawie na pewno się to zmieni. Korzystanie z magazynu energii pozwala bowiem odzyskać nadwyżki nawet w ponad 90%. Ponadto zapewnia prawdziwą niezależność energetyczną, której poszukuje tak wiele osób.
Warto pamiętać, że instalacja fotowoltaiczna podłączona do sieci elektroenergetycznej w przypadku jej awarii nie pracuje (tzn. nie produkuje energii elektrycznej). Nie można też wówczas skorzystać z magazynowanych w sieci nadwyżek. Magazyn energii w postaci akumulatora umieszczonego na własnej działce rozwiązuje jednak ten problem, dostarczając prąd nawet w razie awarii.
Warto przy tym zaznaczyć, że koszt zakupu akumulatorów na pewno będzie spadać. Ponadto już prowadzone są prace nad włączeniem magazynów energii do programów wsparcia dla fotowoltaiki, takich jak Mój Prąd.
Prosument wirtualny i zbiorowy - nowe możliwości korzystania z energii elektrycznej z fotowoltaiki
Nowe przepisy zapewnią też nowe możliwości, wprowadzając pojęcia prosumenta wirtualnego i zbiorowego. Prosument wirtualny może zostać udziałowcem w większej instalacji fotowoltaicznej lub postawić ja w spółce z innymi osobami. Prosument zbiorowy to natomiast np. spółdzielnia mieszkaniowa, która chce postawić panele fotowoltaiczne z myślą o wszystkich lokatorach.
Chcesz się upewnić, że produkcja energii ze słońca przyniesie Ci duże korzyści? Nie czekaj na nowe przepisy! Wprowadzone regulacje będą dotyczyć tylko instalacji zamontowanych po ich wejściu w życie. Dlatego jeśli chcesz pozostać przy dotychczasowych rozliczeniach, zdecyduj się na fotowoltaikę już teraz!
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.