Z młodzieżą przeprowadzono pogadanki na temat szkodliwości palenia papierosów oraz na temat sankcji karnych w przypadku palenia w miejscu niedozwolonym oraz palenia przez osoby nieletnie. W akcji bardzo chętnie uczestniczyła młodzież, która przygotowała plakaty, wystawę własnych prac. Podczas działań uczniowie częstowali rówieśników i pedagogów jabłkami, zgodnie z hasłem: weź jabłko zamiast papierosa. W działaniach brali udział funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowi Mazowieckiej, tj. st. sierż. Rafał Kuśpiel i sierż. szt. Emilia Podbielska.
Papierosy są najbardziej rozpowszechnioną, ogólnodostępną i akceptowalną społecznie używką. Światowa Organizacja Zdrowia uznała palenie tytoniu za czynnik najpoważniejszego ryzyka zdrowotnego i główną przyczynę przedwczesnej umieralności. Jedną z akcji zwracających uwagę na problem palenia jest Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony w trzeci czwartek listopada.
Palenie jest szkodliwe niezależnie od metody dostarczania nikotyny. Jedynym właściwym działaniem, mającym na celu interes społeczny, jest promowanie rzucania palenia oraz niepalenie, zarówno zwykłych papierosów, jak i wyrobów powiązanych z wyrobami tytoniowymi, jakimi są papierosy elektroniczne.
Należy pamiętać także o sankcjach karnych w przypadku palenia wyrobów tytoniowych przez osoby nieletnie, jak również palenia w miejscach nie dozwolonych.
Zgodnie z prawem zabrania się palenia wyrobów tytoniowych:
1) na terenie przedsiębiorstw podmiotów leczniczych i w pomieszczeniach innych obiektów, w których są udzielane świadczenia zdrowotne,
2) na terenie jednostek organizacyjnych systemu oświaty, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, oraz jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, o których mowa w przepisach o pomocy społecznej,
3) na terenie uczelni,
4) w pomieszczeniach zakładów pracy innych niż wymienione w punktach 1 i 2,
5) w pomieszczeniach obiektów kultury i wypoczynku do użytku publicznego,
6) w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych,
7) w środkach pasażerskiego transportu publicznego oraz w obiektach służących obsłudze podróżnych,
8) na przystankach komunikacji publicznej,
9) w pomieszczeniach obiektów sportowych,
10) w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci,
11) w innych pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego.
Na liście miejsc zakazanych dla palaczy są także dworce kolejowe, autobusowe i lotnicze. Jakie kary grożą za złamanie prawa? Może to być upomnienie albo mandat w wysokości od 20 do nawet 500 złotych.
W przypadku osoby nieletniej, która zostanie przyłapana na paleniu papierosów, policja jest zobowiązana powiadomić o tym fakcie rodziców/opiekuna prawnego oraz właściwy ze względu na rejon sąd rodzinny.
Źródło zdjęć: KPP w Ostrowi Mazowieckiej
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.