W nowym rozkładzie jazdy planowane jest uruchomienie trzydziestu pociągów międzynarodowych. Jak podaje Rynek Kolejowy, główne kraje docelowe to: Niemcy, Czechy, Austria i Ukraina. W późniejszej perspektywie powstać mają również połączenia z Litwą. - Rozwijamy połączenia międzynarodowe, zagospodarowując lukę na rynku - mówi prezes PKP Intercity Marek Chraniuk.
Z Warszawy do Paryża jeżdżącym hotelem?
Zarząd PKP we współpracy z zagranicznymi przewoźnikami planuje bezpośrednie połączenie kolejowe Warszawy z Paryżem za pomocą nowoczesnego taboru sypialnianego. Ma to zachęcić pasażerów transportu lotniczego do tańszej i bardziej ekologicznej formy podróży.
- Kolej jest coraz bardziej atrakcyjna względem transportu lotniczego. To nie tylko wygoda i niższa cena, ale i dużo bardziej ekologiczny środek transportu (...). Pociągi nocne mają stać się tzw. jeżdżącymi hotelami - zapowiadał Chraniuk podczas Kongresu Kolejowego.
Według informacji przekazanej przez Rynek Kolejowy obecnie opracowywany jest najlepszy czas przejazdu pomiędzy miejscowościami. Uruchomienie połączenia zaplanowano wstępnie na 2023/2024 rok.
Wielka inwestycja PKP
Nawet 19 miliardów złotych ma kosztować szereg wdrażanych już inwestycji w państwowe koleje. PKP planuje wyposażyć swoje zasoby m.in. w wielosystemowe lokomotywy i wagony pasażerskie, których maksymalna prędkość wyniesie 200 km/h. Na trasach międzynarodowych dopuszczone mają być również składy typu push-pull.
Źródło zdjęcia: iStock
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.