Soczewki jednoogniskowe
Jeśli pacjent decyduje się na wszczepienie soczewki jednoogniskowej - a tylko taka jest refundowana przez NFZ - oznacza to, że będzie widział wyraźnie albo z bliska, albo z daleka. Czyli np. że będzie mógł bez okularów prowadzić samochód, ale do czytania książki wciąż będą mu potrzebne okulary. Część krótkowidzów, u których pojawia się zaćma, decyduje się właśnie na pozostanie w takiej sytuacji - przez całe życie widzą lepiej z bliska, niż z daleka, i po operacji zaćmy nadal chcą mieć okulary do dali. Oczywiście można zdecydować też, że preferujemy skorygowanie wzroku do dali, wybierając tym samym użytkowanie okularów do bliży, czyli do czytania.
Soczewki Premium
Jeśli pacjent decyduje się na wszczepienie soczewki Premium - wieloogniskowych (trifokalnych/multifokalnych lub EDOF-extended depth of focus) - oprócz usunięcia zaćmy może liczyć na bardzo dobrą ostrość wzroku do dali, bliży (35-40 cm) oraz odległości pośredniej (60-90 cm). W praktyce oznacza to, że jeśli nie uprawia zawodu, który wymaga naprawdę sokolego wzroku do bliży (np. elektronik, krawiec), albo do dali (np. kierowca zawodowy, pilot), okulary nie będą mu już potrzebne.
Soczewki toryczne
W przypadku astygmatyków rozwiązaniem optymalnym są soczewki toryczne. Soczewki toryczne jednoogniskowe likwidują astygmatyzm, zapewniając równocześnie ostre widzenie do dali albo do bliży. Bez względu na opcję okulary do czytania wciąż będą potrzebne.
Soczewki toryczne wieloogniskowe likwidują astygmatyzm, zapewniając ostre widzenie do dali, do bliży oraz na odległości pośrednie. Ich wybór daje więc możliwość całkowitego uniezależnienia się od okularów korekcyjnych.
Czy można całkowicie uwolnić się od okularów korekcyjnych?
Warto pamiętać, że jeśli zastanawiamy się, czy wybrać operację zaćmy w ramach NFZ i przystać na oferowaną w jej ramach standardową soczewkę jednoogniskową, czy szukać alternatywy w postaci zabiegu w prywatnej placówce, a co za tym idzie - możliwości maksymalnie zindywidualizowanego doboru soczewek wszczepialnych, tylko ta druga opcja może w określonych przypadkach całkowicie uwolnić nas od okularów korekcyjnych. W prywatnej klinice, obok bezwzględnych wskazań medycznych, w kalkulacji soczewki wszczepialnej podczas planowania operacji zaćmy zawsze brane są pod uwagę indywidualne potrzeby pacjenta. A w segmencie soczewek Premium mamy do wyboru soczewki o naprawdę bardzo szczegółowych i specjalistycznych parametrach. Prawidłowy dobór soczewek Premium może się okazać rewolucyjny dla funkcjonowania naszych oczu.
Warto wiedzieć, że wszystkie rodzaje soczewek Premium mogą być wyposażone w filtry UV i/lub filtr światła niebieskiego (blue light filter) - eliminują wtedy szkodliwą część wiązki światła, chronią na nabłonek barwnikowy siatkówki i zmniejszają ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej (AMD), czyli najczęstszej przyczyny nieodwracalnej ślepoty u pacjentów po 60. roku życia.
Zarówno soczewki Premium, jak i standardowe jednoogniskowe mogą mieć konstrukcję asferyczną, która pozwala na redukcję aberracji sferycznych. Zjawisko powstawania aberracji sferycznych odczuwane jest przez pacjenta jako efekt aureoli wokół źródeł światła bądź zamazanie obrazu wynikające z większego załamywania fali świetlnej w peryferyjnej części rogówki w stosunku do centralnej.
A co z okularami przeciwsłonecznymi?
Jeśli nasze sztuczne soczewki nie mają filtra UV, powinniśmy na co dzień chronić oczy okularami z filtrem. Okulary po zabiegu zaćmy muszą być dobrej jakości szkłami optycznymi i przyciemnione w punkcie optycznym. Dobrym rozwiązaniem są okulary fotochromowe. Zawarte w szkłach cząsteczki fotochromowe reagują na energię słoneczną i zmieniają swoje położenie, a efektem tej zmiany jest zmiana zabarwienia szkieł okularowych. Dzięki temu do oczu dochodzi zawsze optymalna ilość światła.
To jak pacjent ma widzieć po zabiegu powinno być omówione podczas badania przedoperacyjnego. Można obliczyć moc soczewki tak, aby pacjent czytał z bliska bez okularów lub widział dobrze bez okularów przedmioty usytuowane daleko. Można tak dobrać sztuczne soczewki wszczepialne, że w praktyce życia codziennego okulary korekcyjne będą w ogóle niepotrzebne, a będziemy po nie sięgać jedynie w sytuacjach wymagających naprawdę sokolego wzroku.
W Klinice SwissLaser oferujemy usuwanie zaćmy metodą fakoemulsyfikacji
Fakoemulsyfikcja zaćmy to metoda polegająca na usunięciu zaćmy za pomocą ultradźwiękowej końcówki i wszczepieniu sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu powierzchniowym aplikowanym w postaci żelu lub kropli do worka spojówkowego. Na miejsce usuniętej soczewki wkłada się nową - elastyczną, zwijalną, akrylową, która sama rozwija się w torebce naturalnej soczewki i osadza we właściwym miejscu w gałce ocznej. Nacięcie jest minimalne (od 1,5 do 3 mm). Jesteśmy ekspertami od soczewek Premium umożliwiających widzenie bez okularów tak z bliska, jak i z daleka.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.