Jednak szybko okazało się, że polski rząd nie kontaktował się w tej materii z Brukselą. Tymczasem właśnie tam zapadła strategiczna decyzja. Podczas spotkania ministrów krajów unijnych wstępnie zdecydowano o modyfikacji dyrektywy dotyczącej VAT-u. Zaakceptowano polski wniosek o możliwość czasowego stosowania zerowej stawki na niektóre produkty spożywcze. Obecnie to minimalnie 5 proc.
Ze względu na skomplikowane procedury zmiany mogą wejść w życie wiosną 2022 roku, ale Polska chce, aby stało się to szybciej. Minister finansów Tadeusz Kościński wysłał pismo do unijnego komisarza ds. gospodarki. Apeluje w nim o natychmiastową możliwość zastosowania zerowej stawki VAT na żywność na okres 6 miesięcy.
Co ma potanieć? Serwis Wiadomoscihandlowe.pl, analizując przepisy dotyczące VAT na żywność, wylicza, że takich towarów jest znacznie więcej, niż mówił premier. Mają to być: mięso i ryby oraz przetwory z nich, produkty mleczarskie, warzywa i owoce i przetwory z nich, zboża, produkty przemysłu młynarskiego, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze, tłuszcze i oleje i napoje (np. zawierające co najmniej 20 proc. soku owocowego lub warzywnego, napoje mleczne i tzw. mleka roślinne).
Źródło zdjęcia: iStock
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.