Fatalne zwyczaje Polaków. Wciąż marnujemy dużo żywności

Dodano: 23 grudnia 2021 09:01, Autor: News4Media, red. Miłosz Magrzyk

NIK punktuje niedoskonałe przepisy i zachowania Polaków. Mimo podejmowanych działań nadal wyrzucamy mnóstwo żywności. Głównymi winowajcami wcale nie są sklepy.
Na początek kilka liczb. ONZ z Agendy ds. Wyżywienia i Rolnictwa informuje, że każdego roku na całym świecie marnowanych jest 1,3 mld ton żywności, która jeszcze nadaje się do jedzenia. Tymczasem może głodować nawet 811 mln ludzi, gdy jeszcze trzy lata temu szacunki wskazywały na 690 mln. Tylko w Polsce wyrzucanych jest 4,8 mln ton jedzenia. Tak właśnie stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli, która przyjrzała się problemowi.

REKLAMA



Dzieje się tak mimo prowadzonych kampanii społecznych i zmian w prawie. Te ostatnie to np. ustawa z 2019 roku, na mocy której sklepy i hurtownie mają przekazywać nadwyżki żywności organizacjom pozarządowym. Chodzi o produkty, które wkrótce się przeterminują lub z jakichś innych powodów (np. zniszczone opakowanie) nie zostaną sprzedane.

W ciągu pierwszych dwóch lat przepisy obejmowały tylko sklepy lub hurtownie o powierzchni powyżej 400 m kw., teraz nawet powyżej 250 m kw.- wyjaśnia NIK i dodaje: Jeśli sprzedawcy, mimo umowy, wyrzucają żywność, są obciążani opłatami na rzecz organizacji, z którą umowę podpisali. Jeśli jej nie zawarli, opłaty przekazują właściwemu ze względu na swoją siedzibę wojewódzkiemu funduszowi ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW).

Tymczasem jest z tymi przepisami problem. Żywność może trafić tylko do określonych organizacji i nie można jej przekazać np. domom dziecka. Raportowanie nie jest rzetelne, sprawozdania są składane z opóźnieniem i w efekcie nie można w pełni ocenić, czy przepisy działają. NIK przyjrzała się działalności tzw. banków żywności i wskazała, że narzekają one na brak pieniędzy na rozbudowę magazynów do przechowywania jedzenia ze sklepów.

Z opłat za marnowanie żywności kontrolowane banki otrzymały w sumie ok. 346 tys. zł. Najwięcej wpłynęło na rachunek BŻ w Krakowie - ok. 88 tys. zł, żadnej wpłaty nie dostał natomiast BŻ w Opolu. Z kolei na konta wojewódzkich oddziałów FOŚiGW w całym kraju za marnowanie żywności wpłynęło ok. 85 tys. zł- raportuje Izba i wyjaśnia, że to pieniądze od podmiotów, które nie przekazywały jedzenia. W sumie organizacje pomocowe rocznie dostają tylko 5,49 proc. wyrzucanych produktów w handlu, co stanowi 0,38 proc. w ogólnopolskim ujęciu problemu.

Lecz to nie sklepy są największym źródłem problemu. NIK stwierdza jasno, że najwięcej dobrej żywności marnuje się w domach. Aż 60 proc. jedzenia, które w Polsce ląduje w śmietniku, to właśnie odpady domowe. Pozostała to: przetwórstwo, produkcja rolnicza, handel - 6,96 proc., gastronomia - 1,17 proc., i transport - 0,65 proc.

Czemu wyrzucamy jedzenie? Odpowiedź na to pytanie także znajduje się w raporcie NIK0-u. Najczęściej dzieje się tak z powodu zepsucia się produktów (65,2 proc. przypadków), przekroczenie daty ważności, przygotowania zbyt dużej ilości jedzenia bądź zakupu zbyt dużej liczby produktów.

NIK widzi wyjście z tej sytuacji, ale potrzebne są liczne zmiany systemowe. Problem polega na tym, że sieci handlowe czekają do ostatniej chwili z przekazaniem żywności nadającej się do spożycia, co oznacza, że jej część i tak trafi do kosza na śmieci. Odbieranie żywności z większej liczby sklepów generuje też większe koszty jej transportu i dystrybucji - to jeden z problemów, a zdaniem przedstawicieli banków żywności ustawa powinna objąć również producentów żywności, firmy, które ją paczkują, czy jej importerów, a także uznać za priorytetowe przekazywania produktów spożywczych na cele charytatywne, a dopiero w dalszej kolejności na karmienie zwierząt czy biopaliwa.



Źródło zdjęcia: iStock

Zobacz również

Będzie taniej. Polska obniży do zera VAT na żywność

23 grudnia 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Choć to wbrew obowiązującym zasadom, Komisja Europejska zrobiła Polakom prezent świąteczny. Wkrótce drastyczne ceny produktów spożywczych mogą zmaleć za sprawą jednej decyzji.

Nie straszny nam wirus i podwyżki. Polacy ruszyli do galerii handlowych

23 grudnia 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Zeszłoroczne obostrzenia wzbudziły w Polakach tęsknotę za zakupami świątecznymi. Najnowsze dane pokazują, że pomimo restrykcji i IV fali pandemii konsumenci chętnie wybierają sklepy stacjonarne podczas przygotowań do zbliżającego się Bożego Narodzenia.

Urzędnicy postawili na swoim. Operator komórkowy ma wypłacić pieniądze klientom

21 grudnia 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Klienci nie zamawiali takich usług, a i tak musieli za nie płacić. UOKiK właśnie zdecydował w sprawie znanego operatora telefonicznego i jego abonentów.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

ALIOR BANK S.A.

ul. Mieczkowskiego 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

Z.U.H. SERWO Adam Uszyński

ul. Kolberga 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

WYMIEŃ STARY KOCIOŁ GAZOWY NA NOWOCZESNY KONDENSACYJNY

ALL CLEAN

07-300 Ostrów Mazowiecka / Warszawa

Niezawodne czyszczenie domowych i przemysłowych modułów fotowoltaicznych

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]