Uczciwy podział obowiązków
Niestety, nie każdy dorosły potrafi ponosić konsekwencje swoich działań oraz wykazać się empatią. Z myślą o rodzicach, którzy uchylają się przed utrzymywaniem dzieci, w prawie uwzględniono szereg zapisów dotyczących obowiązku alimentacyjnego - https://kancelariaea.pl/category/sprawy-rodzinne/alimenty/. Ciąży on na matce i ojcu, którzy zostali wpisani w akcie urodzenia potomka, i nakłania do bieżącego przekazywania małoletniemu określonej sumy pieniędzy, która ma służyć pokrywaniu wydatków związanych z wyżywieniem, leczeniem, edukacją, zakupem środków higienicznych oraz odzieży, a także zaspokajaniem potrzeb mieszkaniowych. Problemy pojawiają się w chwili, gdy rodzic zaczyna uchylać się od płacenia alimentów. Co wtedy zrobić?
Pierwszym krokiem powinno być udanie się do komornika sądowego. Posiada on prawo do egzekwowania należności, gdyż wyrok, który zasądza alimenty, jest opatrzony klauzulą wykonalności (https://kancelariaea.pl/prawo-rodzinne-sprawy-rodzinne/). Niezbędne będzie sporządzenie wniosku o wszczęcie egzekucji, w którym warto szczegółowo opisać majątek, jakim dysponuje dłużnik. Dobrze zdecydować się na takie rozwiązanie nawet wtedy, gdy nie znamy aktualnego miejsca pobytu byłego partnera lub gdy nie orientujemy się w jego sytuacji materialnej. Komornik sam ustali te fakty i będzie kontynuował sprawę. Należne dziecku pieniądze może pozyskać między innymi poprzez zajęcie wynagrodzenia za pracę albo rachunku bankowego. Przeszkodą nie są także inne długi posiadane przez daną osobę, gdyż roszczenia z tytułu alimentów mają pierwszeństwo przed pozostałymi.
Wiele możliwości dochodzenia swoich praw
Jeżeli rodzic unika płacenia alimentów, można złożyć w sądzie pozew o ich przyznanie od dziadków małoletniego. Jest to wykonalne, gdy posiadają oni stały dochód uzyskiwany z tytułu świadczenia pracy bądź pobierania emerytury. Tutaj należy jednak mieć na uwadze fakt, że otrzymane w ten sposób środki mogą służyć wyłącznie zaspokajaniu podstawowych potrzeb bytowych. Nie jest więc możliwe przeznaczenie ich na rozrywkę, kulturę i podnoszenie standardu życia. Warto jednak rozważyć taką opcję, gdyż już samo wystąpienie z pozwem wzbudza w ludziach emocje i bardzo prawdopodobne jest to, że dziadkom zrobi się wstyd za swojego syna bądź córkę, którzy uchylają się od konieczności utrzymywania potomka. Co za tym idzie, wezmą ten obowiązek na siebie dobrowolnie. Gdy sytuacja jest poważna, chcąc wyegzekwować należne dziecku dobra, wystosujmy do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Tak właśnie trzeba postrzegać zaleganie z trzykrotnością raty alimentacyjnej.
Za wspomniane przewinienie grozi grzywna, kara ograniczenia oraz zupełnego pozbawienia wolności do roku. To wizja, która wzbudza strach, i wielu dłużników skłania do szybkiego uregulowania zaległości. Nieco mniej drastycznym wariantem będzie postaranie się o umieszczenie informacji o niepłaceniu alimentów w Krajowym Rejestrze Długów. Dla osób, którym zależy na nieposzlakowanej opinii, a szczególnie dla przedsiębiorców, stanie się to dużym problemem, który jest w stanie zaważyć na ich reputacji. Rosną więc szanse na to, że zaczną wywiązywać się z obowiązku utrzymywania potomstwa. Ostatnią opcją jest Fundusz Alimentacyjny, lecz jego istotną wadą są rygorystyczne kryteria dochodowe, jakie trzeba spełnić, by cokolwiek otrzymać. Więcej informacji na stronie https://kancelariaea.pl.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.