Głównym założeniem projektu jest zdobywanie i poszerzanie wiedzy uczniów na temat mobilnych aplikacji wykorzystywanych w procesie uczenia się oraz promowanie zastosowania technologii. Efektem końcowym projektu będzie poznanie 10 aplikacji mobilnych, które posłużą do wzbogacenia warsztatu pracy nauczycieli i uczniów, urozmaicą zajęcia edukacyjne i usprawnią ocenianie postępów w pracy. Projekt rozpoczął się 1 września 2019 roku, a zakończy się 31 sierpnia 2022 roku. Pierwsze spotkanie i inauguracja projektu odbyła się w Polsce w Szkole Podstawowej nr 2 im. Fryderyka Chopina, od 8 do 14 grudnia 2019 roku.
Od 17 do 23 października 2021 roku sześcioro uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Fryderyka Chopina w Małkini Górnej: Nina Bednarek, Zofia Korzeb, Kamila Dydek, Filip Kuziak, Daniel Dylewski, Kacper Mojzel, i nauczycielki: Marta Jasionek, Alena Przywoźna i Teresa Dmochowska, uczestniczyło w drugiej mobilności projektu, z grupami z Włoch, Macedonii Północnej, Turcji i Portugalii.
Spotkanie odbyło się w malowniczym, przemysłowym miasteczku Sao Joao da Madeira w Portugalii, gdzie uczestnicy zwiedzili słynne fabryki kapeluszy, butów i ołówków. Kapelusze i ołówki są symbolami tego miasta, dlatego cała miejscowość jest pełna figur w kształcie kapeluszy i ławeczek zrobionych z ogromnych ołówków właśnie.
Mobilność rozpoczęła się wizytą grup projektowych w ratuszu i spotkaniem z burmistrzem miasta, którym jest Jorge Vultos Sequeira. Kolejnym punktem tego dnia było uroczyste powitanie grup projektowych przez uczniów i nauczycieli szkoły partnerskiej Agrupamento de Escolas Joao da Silva Correira. Po uroczystości powitania grupy partnerskie przedstawiły krótkie filmiki o swoich krajach i miejscowościach oraz zaprezentowały swoje szkoły i systemy edukacyjne. Następnie wszyscy uczestnicy udali się na boisko szkolne, gdzie młodzież przełamywała bariery językowe i swoją nieśmiałość, biorąc udział w zabawach i grach integracyjnych oraz nauce portugalskiego tańca, a także międzynarodowych rozgrywkach sportowych w przeciąganiu liny. Wszyscy świetnie się bawili!
W trakcie pracowitego tygodnia odbyły się szkolenia i warsztaty z mobilnych aplikacji: Wikiloc, Plickers i Nearpod. Oprócz tego grupy projektowe uczestniczyły w wycieczkach i warsztatach edukacyjnych. Uczestnicy odwiedzili i podziwiali piękno miasta Aveiro, wzięli udział w warsztatach cukierniczych Ovos Moles - regionalnych tradycyjnych słodyczy, i w warsztatach edukacyjnych Edupark - Augumented Reality przygotowanych przez pracowników Muzeum Nauki w Aveiro, podczas których, korzystając z aplikacji mobilnych, podążali wyznaczoną trasą i zdobywali punkty. W Aveiro odwiedzili też stawy solne Salt Navy, gdzie od wielu stuleci miejscowi pozyskują sól, a następnie odbył się rejs tradycyjnymi gondolami Moliceiros po centralnym kanale miasta.
Grupy projektowe zwiedziły również drugie co do wielkości miasto Portugalii Porto. Panoramę miasta uczestnicy oglądali z wieży przy Kościele Kleryków, odbyli rejs statkiem po rzece Duero, odwiedzili winiarnię Porto Cellars i spacerowali uroczymi uliczkami tego miasta. Jednym z najbardziej niezapomnianych przeżyć podczas pobytu w Portugalii było obserwowanie zachodu słońca nad oceanem i spacer wybrzeżem.
To były niezapomniane chwile. Dla opiekunów to czas wytężonej pracy, ale i miłych rozmów, wymiany doświadczeń i dobrych praktyk. Dla młodzieży był to czas zdobywania wiedzy, przełamywania własnych nieśmiałości, sprawdzania umiejętności językowych i nawiązywania nowych znajomości. Dla całej społeczności projektowej były to niepowtarzalne spotkania i momenty (takie, które na zawsze pozostaną w pamięci).
Źródło zdjęcia: SP nr 2 w Małkini Górnej
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.