- Współdziałanie z państwową i ochotniczą strażą pożarną, policją oraz innymi jednostkami ratowniczymi w ramach systemu zarządzania kryzysowego może znacznie wzmocnić podsystem bezpieczeństwa w rejonie odpowiedzialności naszej brygady, poprzez użycie odpowiednio przeszkolonych i wyposażonych grup poszukiwawczych wspieranych przez psy ratownicze - tłumaczy koordynator projektu w 5. MBOT, kpt. Jarosław Krzyżanowski.
Pierwsze szkolenie dla instruktorów przyszłej grupy ratowniczo-poszukiwawczej 5MBOT odbyło się w sierpniu 2021 r. w 13. Śląskiej Brygadzie OT, która jako pierwsza wdrożyła program K9. Żołnierze mieli również możliwość szkolić się z wykorzystaniem psów w ramach ćwiczenia pk. Osłona 21, a od stycznia w 5. Brygadzie rozpoczęły się zajęcia praktyczne przygotowujące przyszłych nawigatorów. Podczas tych szkoleń żołnierze ćwiczą m.in. takie umiejętności jak: nawigacja w czasie poszukiwań, przeszukanie terenu szybką trójką, planistyka, profilowanie oraz współpraca z przewodnikiem psa ratowniczego.
- W najbliższym czasie przewidujemy szereg szkoleń dla nawigatorów i przewodników z psami obejmujących zagadnienia teoretyczne, jak i pracę w terenie. Pierwszy kurs typowo specjalistyczny zaplanowany jest na marzec. Będzie obejmował 5 zjazdów weekendowych zakończonych egzaminem. Zdobyty certyfikat będzie uprawniał żołnierzy do rozpoczęcia współpracy z elementami układu pozamilitarnego, tj. strażą pożarną i policją - wyjaśnił kpt. Krzyżanowski
Do udziału w programie może zgłosić się każdy żołnierz obrony terytorialnej, który w zależności od posiadanych umiejętności i predyspozycji może zostać zakwalifikowany do programu jako nawigator lub przewodnik psa ratownika. Możliwe jest również podpisanie kontraktu z przewodnikami psów i przyłączenie ich do służby, jednakże muszą być spełnione przede wszystkim dwa warunki: przewodnik musi zostać żołnierzem WOT-u, a pies musi mieć zdany minimum egzamin klasy 0 terenowy lub gruzowiskowy zgodnie z rozporządzeniem MSWiA w sprawie wykorzystania zwierząt w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych.
Jednym z uczestników projektu jest szer. Justyna Banach, hodowca psów.
- Jako żołnierz, ale przede wszystkim jako miłośnik i hodowca psów, jestem bardzo zadowolona z odbytego szkolenia. K9 to sekcja wyjątkowa, która zrzesza profesjonalistów z zakresu terenoznawstwa i topografii oraz pasjonatów pracy z psami. Cieszę się, że mogłam brać udział w zajęciach poszerzających moją wiedzę i liczę na dalszy rozwój w tej grupie. Program szkolenia, który będzie wdrażany w życie, pozwoli nam osiągnąć taki poziom, abyśmy byli realnym wsparciem służb w czasie poszukiwań i akcji ratunkowych - mówiła szer. Banach.
Źródło zdjęcia: 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.