1. Odbierasz telefon. Rozmówca przedstawia się jako lekarz bądź inny przedstawiciel personelu medycznego.
2. Oszust informuje cię, że bliska ci osoba zainfekowana koronawirusem trafiła do szpitala i jest w stanie bardzo ciężkim, została podłączona do respiratora.
3. W dalszej części rozmowy przestępca wyjaśnia, że jedyną szansą na uratowanie pacjenta jest podanie w jak najkrótszym czasie bardzo drogiego leku, który nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
4. Niepokoisz się i w panice, zamiast zweryfikować te informacje, zgodnie z dyspozycją lekarza przelewasz pieniądze na magiczną substancję.
5. Kiedy na twoim koncie bankowym jest już o kilka tysięcy złotych mniej, orientujesz się, że bliska osoba jest cała i zdrowa, a rozmówca nie miał nic wspólnego z placówką medyczną. Jedynie posłużył się zebranymi wcześniej informacjami, aby wzbudzić twoje zaufanie i odebrać twoje pieniądze.
Co zrobić w przypadku próby wyłudzenia?
Jeśli zdarzy ci się paść ofiarą przestępców, koniecznie zgłoś sprawę w miejscowej jednostce policji lub prokuratury. Pamiętaj, że zespół powołany do walki z cyberprzestępstwami przyjmuje zgłoszenia również dotyczące prób oszustwa, które nie doszły do skutku. Na stronie CERT Polska wystarczy wypełnić krótki formularz i przekazać najważniejsze informacje, które pomogą w ustaleniu potencjalnego sprawcy.
Źródło zdjęcia: iStock
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.