W przyszłym roku dwie grupy uczniów z Zespołu Szkół CKP w Starym Lubiejewie udadzą się do Niemiec. Trzy tygodnie spędzą w znanych nie tylko w Niemczech centrach kształcenia zawodowego. Praktyki, które tam odbędą to rezultat realizowanego kolejny już raz przez naszą szkołę Programu Leonardo da Vinci, w ramach którego młodzież całej Unii Europejskiej ma możliwość zdobywania wiedzy we wszystkich krajach Wspólnoty. Program ten stwarza młodym ludziom szansę kształcenia się w najbardziej renomowanych ośrodkach na terenie całej Unii i jest finansowany z funduszy unijnych, jednakże wnioski o jego realizację są akceptowane pod warunkiem spełniania bardzo surowych wymogów dotyczących jego opracowania. To, że wygraliśmy i dwa kolejne programy będą realizowane z udziałem naszej młodzieży wystawia naszej Szkole jak najlepsze świadectwo i potwierdza konsekwentne działanie naszej Dyrekcji w stwarzaniu naszym uczniom szansy kształcenia na naprawdę wysokim poziomie europejskim. Już tylko od młodzieży zależy, w jakim stopniu tą szansę wykorzystają.
Nasi uczniowie i nauczyciele już kilkakrotnie mieli możność w ciągu ostatnich sześciu lat uczestniczyć w Programie Leonardo, co czyni naszą Szkołę coraz bardziej atrakcyjną,a kształcenie w niej staje się bardziej efektywne.
Obecnie młodzież w naszym Zespole Szkół kształci się (poza innymi) w trzech głównych kierunkach zawodowych:
- samochodowym – szkoła zasadnicza i technikum mechaniczne o specjalności : budowa i obsługa pojazdów samochodowych,
- mechanizacji rolnictwa – technikum,
- żywienia – szkoła zasadnicza i technikum.
Z tego względu nasi uczniowie biorą udział w realizacji programów związanych tematycznie z tymi właśnie kierunkami kształcenia.
W czerwcu roku szkolnego 2001/2002 piętnastoosobowa grupa naszych uczniów przez trzy tygodnie odbywała praktykę w Grazu w Austrii. Realizowany tam projekt nosił tytuł: Zintegrowana produkcja warzyw i jej znaczenie w żywieniu człowieka. W ramach wymiany we wrześniu 2002 r. przyjmowaliśmy grupę 15 austriackich uczennic, na stażu w naszej Szkole (praktyki dziewczęta odbywały u okolicznych rolników, z którymi Szkoła współpracuje).
Prowadzimy regularną wymianę z Liceum Rolniczym w Ahun we Francji – nasi uczniowie na kilkanaście dni jadą do Francji, potem my gościmy uczniów z Ahun. Z satysfakcją odnotowujemy wrażenie, jakie na gościach z Zachodu robią nasze polskie, często wysoko wyspecjalizowane gospodarstwa rolne.
Uczniowie naszych szkół samochodowych (a także technikum mechanizacji rolnictwa) w listopadzie 2003 r. trzy tygodnie spędzili w Centrum Technologii i Kształcenia Zawodowego (Technologie und Berufsbildungszentrum – TBZ) w Paderborn w Niemczech. Tematem wiodącym programu były: Nowoczesne techniki serwisowania pojazdów samochodowych. TBZ w Paderborn to naszpikowane wręcz nowoczesnością, ogromne nawet jak na warunki niemieckie i bardzo tam cenione centrum kształcenia zawodowego, odgrywające w oświacie zawodowej Niemiec bardzo ważką rolę.
W lutym 2004 roku, przez tydzień w TBZ w Paderborn 16 - tu nauczycieli przedmiotów zawodowych naszego Zespołu Szkół uczestniczyło w wymianie doświadczeń w ramach realizowanego tu programu „Nowoczesne rozwiązania w budowie pojazdów samochodowych.”
Nauczyciele z Lubiejewa poznawali nowoczesne urządzenia diagnostyczne stosowane w warsztatach naprawczych i stacjach serwisowania pojazdów samochodowych, nowe rozwiązania w budowie i konstrukcji pojazdów, normy obowiązujące w Unii Europejskiej, zwłaszcza dotyczące czystości spalin. Interesowali się organizacją szkolnictwa zawodowego w Niemczech, opartego na tzw. systemie dualnym (ścisłe powiązanie teorii z praktyką), organizacją praktyk zawodowych, opracowaną przez TBZ.
Podczas bogatego programu pobytu zwiedziliśmy też m.in.:
- zakłady CLAAS w Harsenwinkel – wiodący producent kombajnów zbożowych;
- Volkswagen w Wolfsburgu – zakład i główna siedziba firmy VW;
- Volkswagen Zentrum w Paderborn – duże salony samochodowe i serwisowe tej firmy.
Zakwaterowani byliśmy w położonej nieopodal miejscowości Bad Lipperspringe, mającej status uzdrowiska, słynącego ze źródeł wody o właściwościach leczniczych.
Natomiast w listopadzie tego samego roku przez trzy tygodnie w Niemczech, tym razem w Eisenach w ramach Programu Leonardo kolejna grupa naszych uczniów - ze szkół żywieniowych (16 osób) , podczas praktyk realizowała temat: „Standardy światowe i przepisy bezpieczeństwa w dziedzinie zawodów gastronomicznych z uwzględnieniem przepisów Unii Europejskiej”.
W Eisenach znajduje się ośrodek kształcenia zawodowego powiązany strukturalnie z TBZ w Paderborn. Samo miasto jest pełne zabytków, a ośrodek zlokalizowano w byłym centrum wczasowym; jest to miejsce urocze, dostarczające niesamowitych wrażeń.
Dwa kolejne projekty będą realizowane w roku szkolnym 2006/07 i uczestniczyć w nich będą dwie grupy naszej młodzieży (łącznie 35 osób).
Uczniowie klas drugich, trzecich i czwartych będą rekrutowani z Technikum Mechanicznego o specjalności: obsługa i naprawa pojazdów samochodowych i Technikum Mechanizacji Rolnictwa. W ramach praktyk zapoznają się z bezpieczeństwem jazdy i ochroną środowiska w rozwiązaniach konstrukcyjnych samochodów.
Natomiast druga grupa uczniów rekrutowanych z naszego Technikum Mechanizacji Rolnictwa będzie miała możliwość poznać nowoczesne sposoby uprawy roli, metody nawożenia i chemicznej ochrony roślin.
Program Leonardo da Vinci to powszechnie znany i uznany w całej Unii program intensywnego kształcenia młodzieży z wykorzystaniem najlepszych, europejskich, wiodących ośrodków kształcenia. Młodzież naszego kraju może w nim uczestniczyć, pod warunkiem spełnienia przez promotora wszystkich warunków koniecznych do umieszczenia we wniosku o przyznanie prawa do realizacji takiego programu. Uczestnictwo w takim programie jest dla młodzieży niesłychanie atrakcyjne i pożyteczne. Pozwala znacznie poszerzyć horyzonty wiedzy, inspirować do intensywnej nauki, pozwala poznawać kraje należące do Unii, wnosi do polskich szkół powiew nowoczesności, czyni je atrakcyjnymi dla młodzieży. Pozwala na kształcenie z wykorzystaniem często jeszcze niedostępnej w Polsce nowoczesnej techniki, zbyt kosztownej, by mogła być powszechnie wprowadzona do naszych szkół. Opanowana wiedza ułatwia młodzieży zdawanie dość trudnych obecnie egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe oraz znalezienie pracy po ukończeniu szkoły.
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Zawodowego w Starym Lubiejewie czyni wiele, by swoim uczniom zapewnić szeroki dostęp do wiedzy, umożliwić im kształcenie się z wykorzystaniem najnowszej techniki i w połączeniu z poznawaniem krajów Unii Europejskiej. Jest to możliwe dzięki finansowaniu wyjazdów m.in. przez program Unii Europejskiej Leonardo da Vinci.