Już wkrótce sygnał będzie nadawany w technologii DVB-T2 z kodekiem HEVC. Dzięki temu dostępnych będzie więcej programów i będą w lepszej jakości. Zmiany sprawią, że będzie można odbierać telewizję hybrydową HbbTV, czyli użytkownik będzie miał możliwość pozyskania dodatkowych informacji o aktorach grających w filmie, składach drużyn piłkarskich czy też możliwość zakupu produktów podczas ich prezentacji od razu z poziomu telewizora.
Kiedy nastąpi zmiana sygnału?
28 marca - województwa lubuskie i dolnośląskie,
25 kwietnia - województwa pomorskie, zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, w części wielkopolskiego i część mazowieckiego,
23 maja - województwa małopolskie, podkarpackie, śląskie, opolskie, łódzkie, w południowej części mazowieckiego i świętokrzyskiego,
27 czerwca - województwa mazowieckie, warmińsko-mazurskie, lubelskie.
Problem w tym, że starsze telewizory nie są w stanie odebrać takiego sygnału. Mowa właśnie o ok. 2 mln domów. Można kupić nowy odbiornik, ale tańszym rozwiązaniem jest zakup dekodera, który kosztuje około 200 złotych. Połowę tej kwoty, jako wspomniany bon do wykorzystania w sklepie, dołoży państwo. Pieniądze będą przyznawane na gospodarstwo domowe, ale tylko na jedną osobę. Wnioski będzie można składać przez platformę gov.pl lub Pocztę Polską.
Oszustwa
Sprawa, jak zwykle w takich przypadkach bywa, uruchomiła kreatywność oszustów. Wykorzystują potrzebę zakupu sprzętu, żeby wyciągnąć od ludzi pieniądze.
- Nieuczciwi akwizytorzy i sprzedawcy, powołując się na nieprawdziwe informacje, namawiają do kupna odbiorników satelitarnych i podpisywania umów abonamentowych, strasząc, że są one niezbędne do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Informują np., że jeżeli ktoś nie kupi dekodera satelitarnej platformy cyfrowej, nie będzie miał dostępu do telewizji - alarmuje policja i dodaje, że oszuści wybierają na cel zwłaszcza osoby starsze, niezorientowane w szczegółach technicznych.
- Warto więc zadbać o starszych członków rodziny i wspomóc ich w wyborze i kupnie odpowiedniego sprzętu. Zalecamy dokonywanie zakupów w zaufanych punktach sprzedaży. Nabywanie sprzętu u domokrążcy zawsze opatrzone jest dużym ryzykiem - radzą mundurowi.
Ale nawet w sklepie można zostać oszukanym. Informuje o tym minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Janusz Cieszyński. Wskazuje, że nieuczciwi sprzedawcy oferują sprzęt, który do niczego się nie nadaje, bo nie będzie można odbierać nim sygnału cyfrowego.
Ustawa, którą zaproponowaliśmy, wprowadza za takie działania surowe kary- ostrzega Cieszyński na Twitterze.
Jakie to pieniądze? W dokumencie zapisano, że przewiduje się karę w wysokości do 3 proc. przychodu ukaranego podmiotu, osiągniętego w poprzednim roku kalendarzowym.
Jak sprawdzić?
Zanim jednak ktoś kupi dekoder, powinien sprawdzić, czy jego telewizor go potrzebuje. Jak to zrobić?
Trzeba przeskanować sprzęt i dodać nowe programy do listy. Każdy telewizor lub dekoder ma funkcję wyszukiwania nowych programów. Na testowym multipleksie Telewizji Polskiej poszukaj takich kanałów jak: TVP Dokument, TVP Kultura, TVP Kobieta, TVP Polonia i TVP Rozrywka, a na testowym multipleksie TVN Discovery wyszukaj TVN HD, TVN7 HD, TTV, TVN Fabuła i Metro.
Źródło zdjęcia: iStock
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.