Kiedy jest możliwe odstąpienie od umowy zawartej ze sprzedawcą auta?
Do odstąpienia od umowy kupna auta uprawniają wykryte przez nas wady fizyczne czy prawne zakupionego przez nas pojazdu. Do tych pierwszych zalicza się m.in.: inny przebieg, stan techniczny czy historia auta inna niż ta deklarowane przez sprzedającego; odkrycie, że auto jest powypadkowe czy też ucierpiało w wyniku powodzi, awaria silnika czy skrzyni biegów, brak części wyposażenia.
Co do wad prawnych, to należą do nich m.in.: to, że zakupione auto było kradzione lub zajęte przez komornika, sprzedawcą była osoba do tego nieuprawniona lub była tylko współwłaścicielem auta, samochód jest dowodem w sprawie karnej. Jak więc widać, przyczyn odstąpienia od umowy jest dość dużo. Dlatego tak ważne jest, by przy zakupie auta (zanim dojdzie do zawarcia umowy) auto dokładnie pod względem wyżej wymienionych aspektów sprawdzić.
Prawo odstąpienia od umowy - termin
W przypadku odstąpienia od umowy istotne są także terminy. Proces odstąpienia od umowy bez podawania przyczyny może mieć początek do 14 dni kalendarzowych po zakupie auta. Jeśli zaś chodzi o odstąpienie od umowy, gdy mamy udowodnione powody, to ten czas wynosi od roku do dwóch lat. Sprzedawca od dnia otrzymania oświadczenia konsumenta o rezygnacji z zakupu ma 14 dni na zwrot wszystkich płatności.
Jak doprowadzić do odstąpienia od umowy?
Gdy podejmiemy decyzję o odstąpienia od umowy, warto mieć świadomość pewnych aspektów. Przede wszystkim musimy udowodnić powody naszej decyzji, czyli dowieść, że stan fizyczny czy prawny nie był zgodnym z tym, który był deklarowany w umowie. Należy również sporządzić stosowny dokument pisemny - najlepiej według ustalonego wzoru - https://autoumowa.pl/odstapienie-od-umowy-kupna-samochodu/ i przekazać go sprzedawcy. Warto pamiętać o tym, że prawo odstąpienia od umowy nie zobowiązuje nas do ponoszenia kosztów z tego tytułu i jest to zawarte w prawach konsumenta. Po rozwiązaniu umowy sprzedający ma obowiązek oddać kupującemu pieniądze nie tylko wydane na zakup auta, ale także pokryć poniesione koszty ubezpieczenia OC, transportu auta czy jego rejestracji. W przypadku umowy odstąpienia od zakupu można ją przekazać sprzedającemu osobiście lub też wysłać pocztą. Gdy ten nie będzie chciał odstąpić od umowy, możemy sprawę skierować do sądu.
Warunki dotyczące prawa odstąpienia od zakupu są dosyć klarowne. Ważne jest, by być ich świadomym i odpowiednio przeprowadzić procedurę odstąpienia od umowy kupna-sprzedaży auta. Warto także dokładnie zgłębić tematy dotyczące innych aspektów prawnych związanych z autami i zawieranymi w ich temacie umowami na profesjonalnych poświęconych tej tematyce stronach, takich jak Autoumowa.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.