Mazowsze solidarne z Ukrainą

Dodano: 3 marca 2022 09:03, Autor: Biuro Prasowe UMWM, artykuł sponsorowany




Specjalny pociąg dla uchodźców, zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy, pomoc psychologiczna oraz rehabilitacja dla dzieci, milion złotych z budżetu Mazowsza na pilną pomoc oraz specjalny projekt unijny - samorząd Mazowsza angażuje się w pomoc dla mieszkańców Ukrainy uciekających przed wojną.

REKLAMA



Mazowsze zrywa współpracę z rosyjskimi obwodami

Zarząd oraz radni województwa mazowieckiego podjęli decyzję o zerwaniu współpracy z obwodami rosyjskimi - obwodem moskiewskim, obwodem smoleńskim oraz dumą obwodu moskiewskiego. Jak podkreślił marszałek Adam Struzik, wobec bezprecedensowego ataku Federacji Rosyjskiej na demokratyczny naród ukraiński dalsza współpraca z obwodami rosyjskimi nie może być pod żadnym względem kontynuowana. - Jesteśmy całym sercem z naszymi sąsiadami. Deklaruję, że będziemy udzielali potrzebnego wsparcia i pomocy. Ginie coraz więcej ludności cywilnej, co tym bardziej skłania do zaprzestania jakiejkolwiek współpracy z Federacją Rosyjską. Zwłaszcza, że od kilku lat z uwagi na prowadzoną przez stronę rosyjską politykę, jakiekolwiek kontakty ustały.

Marszałkowskie szpitale gotowe do współpracy, wsparcie psychologiczne dla dzieci

Marszałkowskie szpitale przygotowują się na przyjęcie pacjentów z Ukrainy. W placówkach będzie wskazany specjalny kontakt dla obywateli Ukrainy. Obsługiwać będą go ukraińskojęzyczni pracownicy. - Również w naszym szpitalu wojewódzkim pacjenci z Ukrainy będą mogli uzyskać pomoc medyczną w swoim ojczystym języku - informuje wicemarszałek Rafał Rajkowski.

Dodatkowo w Warszawie, w przychodniach Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii na Koszykowej 79 B, dzieci i młodzież z Ukrainy będą mogły liczyć na bezpłatną pomoc psychologiczną i psychiatryczną. To niezwykle ważne, bo trauma związana z wojną i ucieczką z kraju jest szczególnie destrukcyjna dla najmłodszych.

Mazowsze uruchamia również bezpłatną rehabilitację dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. Pacjenci będą przyjmowani w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu. Działania są już uzgodnione z NFZ, a wszystkie świadczenia są bezpłatne. Co ważne, koordynatorką tego wsparcia jest doświadczona lekarka z Ukrainy pracująca w centrum.

Miliony od Mazowsza dla Ukrainy

Władze województwa rozpoczęły prace nad specjalnym projektem unijnym, którego celem ma być długofalowe wsparcie Uchodźców przebywających na terenie Mazowsza. Będzie on obejmował pomoc psychologiczną, zapewnienie asystentów rodzinnych, wsparcie zakwaterowania, kursy języka polskiego, a także zapewnienie miejsc w żłobkach i przedszkolach dla dzieci. Na jego realizację samorząd Mazowsza chce przeznaczyć 15 mln zł z UE. - Chcemy pomóc samorządom lokalnym, które dają schronienie mieszkańcom Ukrainy. W ramach tego wsparcia będzie można m.in. pokrywać koszty zakwaterowania, zakupu środków higienicznych czy ubrań. Projekt będzie realizowało Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej - podkreśla członek zarządu województwa mazowieckiego, Elżbieta Lanc.

Samorząd Mazowsza przeznaczył również milion złotych z budżetu województwa na pilną pomoc dla Ukrainy.

Pociąg humanitarny do granicy

Zarząd województwa mazowieckiego podjął decyzję o uruchomieniu specjalnego pociągu humanitarnego w barwach Kolei Mazowieckich, który pomaga w transporcie uchodźców z Ukrainy. Co ważne, osoby przewożone pociągiem KM mogą liczyć na wsparcie ze strony lekarza, pedagogów, pielęgniarek i tłumacza. - Sytuacja wymaga pełnej mobilizacji i zaangażowania. Decyzje muszą zapadać w trybie pilnym tak, aby jak najwięcej mieszkańców Ukrainy mogło otrzymać pomoc. Dlatego zdecydowaliśmy o uruchomieniu pociągu humanitarnego - podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Zbiórka darów

W urzędzie marszałkowskim zorganizowana została zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy dla mieszkańców Ukrainy. Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego, kontaktowała się w tej sprawie z partnerami z Ukrainy. Rozmowa dotyczyła najpilniejszych potrzeb. - Sytuacja na Ukrainie jest dramatyczna. Mieszkańcy są przerażeni, ale też zdeterminowani do obrony ojczyzny. Rozmawialiśmy o potrzebach i o tym, jak Mazowsze może ich wspomóc w tej strasznej sytuacji. To czas próby dla wszystkich, również dla nas, samorządowców. Trzeba stanąć na wysokości zadania - podkreśla Janina Ewa Orzełowska.

Zobacz również

Gmina Stary Lubotyń pomaga obywatelom Ukrainy

1 marca 2022, UG w Starym Lubotyniu, red. Miłosz Magrzyk

Ponadto urzędnicy proszą o zgłaszanie informacji o liczbie uchodźców w rozbiciu na osoby dorosłe i dzieci, którzy przybyli na teren gminy Stary Lubotyń po 24 lutego 2022 r.

Miasto i gmina Brok wspierają uchodźców z Ukrainy

28 lutego 2022, UG w Broku, red. Miłosz Magrzyk

W obiekcie NOE w Broku przebywa ok. 100 osób, w tym 50 dzieci. Pomóc można na różne sposoby.

Mieszkańcy gminy Wąsewo zaangażowali się w pomoc uchodźcom

27 lutego 2022, UG w Wąsewie

Pierwsze dwie rodziny z Ukrainy (dzieci z mamami) zamieszkały w prywatnym domu w Brudkach Nowych.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Pizzeria PrimaVera

ul. Wiejska 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

Zapraszamy do nowej pizzerii w Ostrowi! tradycyjny, włoski smak!

SALON FIRMOWY FABRYKI MEBLI FORTE S.A.

ul. Biała 1
07-300 Ostrów Mazowiecka

Mocna strona Twojego mieszkania

Ener Solar OZE Piotr Duchnowski

ul. Glina 90
07-320 Małkinia Górna

Darmowa energia ze słońca

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]