Jakiekolwiek są motywacje, które skłoniły cię do połączenia studiów dziennych z pracą, powinieneś przemyśleć wszystkie za i przeciw tej sytuacji. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się więcej o wadach i zaletach pracy na studiach dziennych.
Minusy pracy podczas studiów dziennych
Bardzo ograniczony czas wolny
Nie ma znaczenia, czy jesteś początkującym studentem, czy też już wiesz, jak działa uczelnia, musisz uwzględnić swój kalendarz przy podejmowaniu decyzji. Jako student dzienny, z pewnością zauważyłeś, że większość twojego czasu wypełniają zajęcia, ale także nauka. Bardzo często studenci mają nieregularny plan zajęć: część z nich odbywa się np. rano, a część po południu, co owocuje licznymi okienkami.
W takiej sytuacji podjęcie się pracy zarobkowej jeszcze bardziej uszczupli twoje zasoby czasowe. Musisz wziąć pod uwagę nie tylko sam czas trwania dniówki, ale także dojazdy do pracy. Część twojego życia studenckiego, np. imprezowanie czy spotkania ze znajomymi, ucierpi, jeżeli zdecydujesz się podjąć zatrudnienie.
Możliwość pogorszenia się wyników
Pracując i studiując dziennie, narażasz się na ryzyko zmęczenia. W efekcie możesz nie mieć siły na to, by przygotować się do zajęć, a nawet egzaminów. Na taką sytuację są narażeni w szczególności ci studenci, którzy podejmują pracę bardzo wymagającą pod względem psychicznym lub/i fizycznym.
Praca może stać się ważniejsza od nauki
Jeżeli twoje wyniki w nauce zaczną się pogarszać, a ty zaczniesz być bardziej zaangażowany w pracę, bo przynosi ci mierzalne korzyści, takie jak wynagrodzenie, możesz zniechęcić się do studiów. W takiej sytuacji duża liczba osób decyduje się na stałe porzucenie nauki na uczelni wyższej. Nie zawsze jest to zła decyzja, w szczególności, jeżeli spełniasz się w pracy. Pamiętaj jednak, że większość prac studenckich to jednak prace tymczasowe, w których nie ma dużego miejsca na rozwój.
Plusy pracy na studiach dziennych
Stały dochód i niezależność
Jeżeli masz własny dochód, będziesz w stanie zadbać o siebie. Oznacza to, że szybko uzyskasz finansową niezależność. Nie będziesz musiał przywozić od rodziców słoików i mieć nadzieję, że wystarczy ci jedzenia na jakiś czas. Chyba że chcesz! Wtedy zarobione pieniądze możesz przeznaczyć na coś innego niż wyżywienie.
Doświadczenie zawodowe
Jeżeli uda ci się zdobyć pracę związaną z kierunkiem studiów, będzie to sytuacja idealna. To okazja do tego, aby w praktyce wykorzystać teoretyczną wiedzę ze studiów. Jednak nawet jeżeli praca nie jest związana z obranym kierunkiem, z pewnością nauczysz się ciekawych umiejętności, w szczególności kompetencji miękkich, które obecnie są bardzo pożądane przez pracodawców.
Networking, czyli znajomości w świecie pracy
Z pewnością słyszałeś już, że znajomości w branży mogą znacznie podwyższyć twoje szanse na zatrudnienie. Networking czy inaczej mówiąc budowanie sieci kontaktów zawodowych to coś, co możesz zdobyć w każdej pracy, a w szczególności w takiej w branży, z którą wiążesz swoją przyszłość.
Nauka organizacji czasu
W dorosłym życiu bardzo ważne jest, aby umieć zorganizować swój czas. Praca i studia dzienne sprawią, że twój grafik będzie bardzo napięty, ale także pozwolą ci nauczyć się, jak zarządzać czasem, wybierać, co dla ciebie jest priorytetem, i być kreatywnym, jeżeli chodzi o realizację zadań.
Jeżeli w przyszłości będziesz na rozmowie kwalifikacyjnej, fakt, że studiowałeś dziennie i pracowałeś, będzie idealnym potwierdzeniem tego, że umiesz pracować pod presją czasu i organizować swoje obowiązki w efektywny sposób.
Podsumowanie
Jak widać, praca zarobkowa podczas studiów ma swoje wady i zalety. Ważne jest, aby ocenić, co jest dla ciebie najważniejsze, i jak sprawdzisz się na rynku pracy. Pamiętaj, że najlepszą opcją jest wybranie takiego zatrudnienia, które będzie pokrywało się z twoimi studiami.
Niezależnie od tego, czy jesteś świeżo upieczonym absolwentem, czy też szukasz zatrudnienia jako student, pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest CV, które przyciągnie uwagę rekruterów. Wyróżnij się na tle kandydatów, a znalezienie dobrej pracy podczas studiów będzie o wiele łatwiejsze.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.