Wśród przysięgających byli mieszkańcy m.in. takich powiatów: ciechanowskiego, płońskiego, pułtuskiego, mławskiego, mińskiego, siedleckiego, wołomińskiego, legionowskiego oraz Warszawy. Na co dzień prowadzą normalne życie, mają rodziny i pracę zawodową.
W sobotę do przysięgi wojskowej przystąpiło małżeństwo nauczycielskie. Jak oboje przyznali, to właśnie sytuacja na Ukrainie przyczyniła się do podjęcia przez nich decyzji o wstąpieniu w szeregi WOT-u. Zgodnie przyznali, że w obecnej sytuacji każdy powinien przejść szkolenie wojskowe, by w razie sytuacji kryzysu militarnego mieć wiedzę i umiejętności, by chronić swoich bliskich. Wśród przysięgających byli również studenci i uczniowie, pracownik Powiatowego Zarządu Dróg, kierowcy, mechanicy, ratownicy, instruktorzy sztuk walki i strzelectwa.
W trakcie uroczystości 6 żołnierzy zostało wyróżnionych listem gratulacyjnym za uzyskanie najlepszych wyników podczas szkolenia. Jednym z wyróżnionych żołnierzy był szer. Łukasz Suchocki z powiatu ciechanowskiego, 41-letni przedstawiciel handlowy, który z pobudek patriotycznych postanowił założyć mundur, a WOT pozwolą mu na połączenie życia zawodowego z służbą na rzecz ojczyzny. Szer. Suchocki wygłosił również krótkie przemówienie w imieniu przysięgających żołnierzy, w którym zapewnił, że są gotowi do najwyższych poświęceń w obronie swoich małych ojczyzn.
Żołnierze, składający w sobotnie przedpołudnie przysięgę wojskową, już za miesiąc rozpoczną szkolenia rotacyjne w pododdziałach znajdujących się najbliżej ich miejsca zamieszkania. Terytorialsi będą szkolić się w ciechanowskich pododdziałach lub batalionie w Zegrzu Południowym, Komorowie czy Siedlcach.
W sobotniej uroczystości wyjątkowo wzięli udział kadeci klas mundurowych z czterech zaprzyjaźnionych szkół z Ciechanowa.
Zostań jednym z nich!
Ochotnicy, którzy są pełnoletni (18-55 lat w korpusie szeregowych, lub 18-63 lata w korpusie oficerskim), mają obywatelstwo polskie, ich zdrowie pozwala na pełnienie służby wojskowej i chcieliby spróbować swoich sił w szeregach WOT-u, mogą składać wnioski zarówno osobiście w swoich macierzystych wojskowych komendach uzupełnień, jak i przez Internet poprzez platformę ePUAP. Mogą również skontaktować się z rekruterem ze swojego powiatu, który pomoże w przejściu procedury rekrutacyjnej. Szczegóły dotyczące procesu rekrutacyjnego można znaleźć również na stronie https://www.wojsko-polskie.pl/5bot/.
Kolejne szkolenie, zarówno dla nowych ochotników, jak i rezerwistów z rejonu północnego Mazowsza, rozpocznie się w maju w Ciechanowie.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.