Ósmoklasisto, co po szkole podstawowej?

Dodano: 12 kwietnia 2022 08:17, Autor: Dualna Ostrów, artykuł sponsorowany

Przed ósmoklasistami gorący okres: egzaminy, podejmowanie decyzji o dalszej ścieżce edukacji, złożenie podania do wybranej szkoły i wreszcie oczekiwanie na wyniki przyjęć. Sam wybór odpowiedniej szkoły i profilu klasy to nie lada wyzwanie, dlatego warto dać sobie czas na zastanowienie i poznanie wszystkich możliwości.
Dualna klasa branżowa

Ósmoklasistów, którzy lubią majsterkować i których pasjonuje technika, na pewno zainteresuje dualna klasa branżowa w ostrowskim "Rubinku", czyli Zespole Szkół nr 1. Uczniowie tej klasy są kształceni dualnie, co oznacza, że nauka odbywa się nie tylko w szkole, ale również w firmie.

REKLAMA



Klasa jest prowadzona we współpracy z czterema lokalnymi pracodawcami. Są to: ALPLA Opakowania z Tworzyw Sztucznych Sp. z o.o., FABRYKI MEBLI "FORTE" S.A., ROLSTAL Pawłowski Sp. z o.o. oraz Schneider Polska Technika Samochodowa i Kontenerowa Sp. z o.o. Zakłady kształcą młodocianych pracowników na podstawie umowy o pracę w zawodach: mechatronik, ślusarz oraz operator obrabiarek skrawających.



W pierwszej klasie uczniowie spędzają trzy dni w szkole na nauce przedmiotów ogólnych oraz dwa dni w firmie, gdzie poznają zawód od strony praktycznej i zdobywają pierwsze doświadczenie. Celem takiego podziału zajęć jest wykształcenie młodego pokolenia specjalistów, którzy będą gotowi sprostać wyzwaniom, jakie niosą ze sobą nowoczesne technologie.

Bonusy dla uczniów

Uczniom, jako pracownikom młodocianym, przysługuje comiesięczne wynagrodzenie (250-300 zł). Dodatkowo premiowana jest wysoka frekwencja (100 zł) i dobre wyniki w nauce (100 zł). Firmy wypłacają również bonusy świąteczne na Boże Narodzenie i Wielkanoc w kwocie kilkuset złotych.

Korzyści dla uczniów jest o wiele więcej, również tych pozapłacowych. Na młodych czekają świetnie przygotowana kadra instruktorska, nowoczesne maszyny i urządzenia oraz solidna dawka wiedzy praktycznej. Absolwenci klasy dualnej mają też dużą przewagę nad swoimi rówieśnikami - nie tylko uzyskują kwalifikacje zawodowe, ale również już na starcie dysponują sporym doświadczeniem, co z pewnością jest istotne dla przyszłych pracodawców.



Rysunki techniczne, lutowanie i fazowanie

Pierwsza dualna klasa branżowa wystartowała we wrześniu 2021 i obecnie kształci się w niej 21 uczniów w trzech zawodach.

Zdecydowałem się na zawód ślusarza, bo chce iść w ślady dziadka, a w wyborze dualnej klasy pomogła mi mama. Jak dotąd, najciekawsza rzecz, której się nauczyłem, to fazowanie na tokarce. (Mateusz)

Mechatronika łączy w sobie kilka dziedzin, dlatego wybrałem ten kierunek. W naszej klasie najbardziej podoba mi się możliwość wykonywania różnych prac technicznych. Już nauczyłem się lutować, a mam nadzieję poznać zasady układów sterowania. (Igor)

Kształcę się na operatora maszyn CNC. Przy wyborze zawodu doradzał mi tata. W dualnej klasie najbardziej mi się podoba nauka w firmie i praca na maszynach. Nauczyłem się, jak tworzyć rysunki techniczne. (Jakub)

Nabór do klasy

Nabór do dualnej klasy rusza w połowie maja i jest prowadzony przez Zespół Szkół nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej.

Każdy ósmoklasista, który zdecyduje się na naukę w tej klasie, może być pewien, że ta decyzja zaprocentuje na przyszłość. Warto też pamiętać, że w obecnym modelu szkoła branżowa jest szkołą możliwości - ukończenie II stopnia pozwala na podejście do egzaminu maturalnego oraz kontynuowanie nauki w szkole wyższej.

Potrzebujesz więcej informacji? Sprawdź zasady rekrutacji i odwiedź nasz profil na Facebooku Dualna Ostrów.









Zobacz również

Trwa przebudowa ulicy Sikorskiego. Zachowajcie ostrożność! (zdjęcia)

11 kwietnia 2022, UM, red. Miłosz Magrzyk

Prace prowadzone są m.in. od skrzyżowania z ulicą Białą do skrzyżowania z ul. Legionową i Szkoły Podchorążych Piechoty.

Podpisano umowę o współpracy z Wyższą Szkołą Agrobiznesu w Łomży (zdjęcia)

5 kwietnia 2022, A. Sakowicz / ZSCKR, red. Miłosz Magrzyk

Dokument podpisali prof. Andrzej Borusiewicz oraz dyrektor Roman Malicki.

Wycieczka do Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu (zdjęcia)

31 marca 2022, P. Olton, red. Miłosz Magrzyk

Muzeum to powstało w 1962 r. z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ciechanowca.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

TERRAZYT - OKNA, DRZWI, BRAMY

ul. Lubiejewska 48
07-300 Ostrów Mazowiecka

Drzwi, okna, rolety od 1996 roku!

Novdom Sp. z o.o.

ul. Krótka 5 lok. 2
07-300 Ostrów Mazowiecka

Osiedle Ostrovia - Mieszkania w samym sercu miasta!

WRI-Deweloper

ul. Kolarska 26 (przy placu budowy)
07-300 Ostrów Mazowiecka

APARTAMENTY KOLARSKA - ETAP III

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]