Zacznijmy jednak od wyjaśnienia zawiłości prawnych. Wiele osób może zadawać sobie pytanie: skoro 1 maja, Święto Pracy, dzień ustawowo wolny od pracy, wypada w niedzielę, to czy należy nam się odpoczynek od pracy w innym terminie? Niestety nie! Przepisy jasno to regulują: gdy w rachubę wchodzi niedziela, to pracownik nie może skorzystać z takiej możliwości.
W tym roku majówkowy kalendarz układa się następująco: 30 kwietnia - sobota, 1 maja - niedziela, 2 maja, Dzień Flagi - poniedziałek i 3 maja, Święto Konstytucji 3 Maja - wtorek.
Zaznaczmy, że Dzień Flagi nie jest ustawowo wolny od pracy, ale wiele osób bierze wówczas urlop, a niektóre z firm czy instytucji nie pracują. W taki sposób majówkowy weekend zostaje wydłużony do 4 dni. To już coś.
Ale można wydłużyć go jeszcze bardziej. Jak?
Wystarczy wziąć urlop na 4, 5 i 6 maja - to odpowiednio środa, czwartek i piątek. Niektórzy oczywiście będą musieli postarać się także o wolne w poniedziałek 2 maja. Gdy to się uda, to za cenę czterech dni urlopu można mieć aż 9 dni wolnych. Ostatni raz bylibyśmy w pracy w piątek 29 kwietnia, a wrócilibyśmy do niej w poniedziałek 9 maja.
Źródło zdjęcia: iStock
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.