Wydarzenie to co roku cieszy się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży szkolnej. W tym roku wyjazd odbył się 14 czerwca. Wzięło w nim udział około 75 uczniów wraz z opiekunami z 11 szkół powiatu ostrowskiego.
Spotkania rozpoczęły się od porannej zbiórki na parkingu przy kościele pw. WNMP w Ostrowi Mazowieckiej, skąd dwa autokary zabrały uczestników do miejscowości Morzyczyn-Włóki w gm. Sadowne. Tam uczniowie zostali podzieleni na pięć grup i przyporządkowani do ornitologów, którzy tego dnia pełnili rolę przewodników.
Warsztaty terenowe w dolinie Bugu trwały około 2 godziny. W tym czasie uczniowie wyposażeni w lornetki mieli okazję zobaczyć i usłyszeć wiele gatunków ptaków, w tym: ziębę, dudka, trznadla, pliszkę żółtą, żurawia, skowronka, rybitwę czarną oraz kapturkę. W oddali udało się zauważyć również szybujące myszołowy. Nie zabrakło również popularnych jaskółek i bocianów. Przewodnicy uczyli jak rozpoznać ptaki po wyglądzie i głosie, mówili co jedzą oraz gdzie można zauważyć ich gniazda. Dopisała pogoda, było słonecznie i ciepło. Po warsztatach terenowych uczestnicy udali się do ośrodka agroturystycznego "Binduga" na drugą część zajęć, czyli wykłady w formie prezentacji multimedialnych oraz filmów.
Sesję wykładów rozpoczął Paweł Cieśluk, nauczyciel z Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej, który opowiedział o tym, jak rozpoznać głosy i sylwetki wybranych gatunków ptaków. Jego wykład zakończył się konkursem nt. "Rozpoznawanie wizerunków i głosów ptaków" dla wszystkich chętnych uczestników Ostrowskich Spotkań Ornitologicznych. Następnie głos zabrała Agnieszka Aleksiejczuk - przyrodniczka, fotografka; współautorka książki "Puszczańskie giganty. Rzecz o białowieskich dębach.". Zaprezentowała ona prelekcje pt. "Ptasie pióra - cud natury". Następny wykład pt. "Jak kolekcjonować ptasie pióra" poprowadził Sławomir Niedźwiecki - przyrodnik, który od 10 lat koordynuje i realizuje monitoringi śmiertelności ptaków (głównie ginących w wyniku kolizji z linią wysokiego napięcia).
Po wysłuchaniu części wykładowej komisja konkursowa sprawdziła prace uczestników konkursu polegającego na rozpoznaniu 20 różnych gatunków ptaków po ich wyglądzie lub wydawanym głosie. Wyłoniono 19 laureatów w trzech kategoriach wiekowych. Nagrody laureatom konkursu wręczyli: Ewa Suchcicka - Sekretarz Powiatu oraz Adam Brzózka - Dyrektor Wydziału Środowiska, Geologii i Leśnictwa. XVIII Ostrowskie Spotkania Ornitologiczne zakończono wspólnym obiadem.
autor M.Jabłonka, zdj. K.Leszczyńska, M.Równa
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.