Udało się nam zdobyć nowy szczyt ... Taki mikroskopijny, bo mikrobiologiczny. Dotyczy śmiercionośnych drobnoustrojów. Do tej pory, aby wyhodować z materiału pobranego od pacjenta konkretny szczep groźnych bakterii, grzybów lub wirusów, potrzebowaliśmy w Pracowni Mikrobiologicznej iście cieplarnianych warunków i nawet 48 godzin wyczekiwania. Teraz, dzięki supernowoczesnemu analizatorowi BioFire firmy Biomerieux taka ocena będzie możliwa w zaledwie 60 minut.
- To prawdziwy technologiczny skok, który przenosi nas do ekstraklasy najskuteczniejszych laboratoriów mikrobiologicznych - wyjaśnia Marzena Kesler, Kierownik Pracowni Mikrobiologicznej. - Na nowym analizatorze możemy wykrywać nie tylko wirusy i bakterie, ale również grzyby oraz pasożyty. To ultranowoczesne urządzenie diagnostyczne dedykowane jest skrajnie ciężko chorym pacjentom. W przypadku takiej piorunującej sepsy szybkie wykrycie czynnika powodującego chorobę jest kluczem do skutecznego leczenia. Każda minuta jest na wagę złota, a szybka diagnostyka i błyskawiczne włączenie odpowiedniego leku może uratować choremu życie.
Wykrywania drobnoustrojów chorobotwórczych na analizatorze BioFire jest proste i ma tą dodatkową zaletę, że może wykrywać nawet kilkanaście drobnoustrojów przy jednym badaniu. Groźne patogeny mogą zostać wykryte w ramach kilku paneli badawczych, wśród których najpopularniejsze to: Gastro, Krew, Górne Drogi Oddechowe, Płyn Mózgowo-Rdzeniowy. W każdym z paneli wykrywamy charakterystyczne dla tych obszarów anatomicznych drobnoustroje w przypadku toczącego się procesu chorobowego. Znając rodzaj patogenu znacznie łatwiej dobrać skuteczny lek, a w wielu przypadkach uniknąć niepotrzebnych i drogich antybiotyków.
zdjęcia Szpital Powiatowy Ostrów Mazowiecka
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.