Romantyczność, Świtezianka, Pani Twardowska, Pierwiosnek, Powrót taty, Do przyjaciół oraz Lilije te utwory czytano podczas pierwszego Narodowego Czytania w Gminie Stary Lubotyń. W piątkowe wrześniowe popołudnie te niezapomniane utwory z cyklu Ballad i Romansów, od dziesiątków lat łączące pokolenia Polaków, odczytali:
- Ksiądz Kanonik Janusz Tyszka proboszcz parafii w Starym Lubotyniu,
- Bożena Zaręba, Ewa Jasionowska oraz Beata Jasionowska ze Szkoły Podstawowej w Stary Lubotyniu,
- Sylwia Zakrzewska Dyrektor oddziału w Starym Lubotyniu Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej,
- uczestnicy Klubu Senior + w Starym Lubotyniu,
- Chór Dominanta,
oraz pracownicy Urzędy Gminy w Starym Lubotyniu na czele z Wójtem Ireneuszem Gumkowskim.
Dzięki, niekiedy, brawurowym interpretacjom i niezwykle klimatycznej dekoracji udało się uchwycić ducha romantyzmu, epoki, w której stawiano na duchowość, uczucia, emocje, a również na odrębność jednostki ludzkiej, jej odmienność i indywidualność. Dało się odczuć dominację uczucia nad rozumem, która była także buntem przeciwko zastanej rzeczywistości i obowiązującym w niej normom społecznym.
Narodowe Czytanie to zainicjowana w 2011 roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja czytania największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane "narodowym", aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.