Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy z rodzicami i księdzem Maciejem byli w sanktuarium Matki Bożej Bazylianki w Lipsku , skąd pochodzi błogosławiona Marianna Biernacka , która jest patronką rodzin,
matek, babć, teściowych, ojców, braci i sióstr. Wszystkich ,którzy troszczą się o życie poczęte.
Na początku lipca 1943r. miały miejsce masowe aresztowania mieszkańców Lipska i okolic, będące odwetem Niemców za zabicie przez partyzantów niemieckiego policjanta. Na liście aresztowanych znalazł się Stanisław Biernacki i jego żona Anna. Pewnego lipcowego poranka 1943r., uzbrojony żołnierz niemiecki wszedł do domu Biernackich, nakazując Annie i Stanisławowi opuszczenie mieszkania. Marianna - teściowa, bezzwłocznie padła do nóg esesmana i błagała go o zezwolenie pójścia na śmierć zamiast synowej, wypowiadając następujące słowa: "Jak ona pójdzie, jest przecież w ostatnich tygodniach ciąży, ja pójdę za nią". Niemiec zgodził się na propozycję Marianny, która wraz z synem Stanisławem i innymi aresztowanymi została przewieziona do więzienia w Grodnie.
Dnia 13 lipca 1943r. Marianna Biernacka została rozstrzelana przez Niemców razem z 49 mieszkańcami Lipska na fortach za wsią Naumowicze pod Grodnem. Błogosławiona Marianna Biernacka ofiarowała się za drugą, bliską sobie osobę. Uratowała synową i oczekujące na urodzenie dziecko. Uczyniła to z miłości do drugiego człowieka. Z całym przekonaniem można tu mówić o jej męczeńskiej śmierci.
Tam też miało miejsce spotkanie z prawnukiem błogosławionej.
Uczestnicy wycieczki zwiedzali również Muzeum Lipskiej Pisanki i Tradycji. Tamtejsza kolekcja liczy blisko pół tysiąca pisanek.
Do zrobienia tzw. lipskiej pisanki potrzebna jest wydmuszka, a także szpilka wbita w specjalny kijek, którą następnie zanurza się w rozgrzanym wosku i w ten sposób nanosi wzór na jajko. Rysuje się kreski przypominające przecinki albo rozciągnięte łezki. Wzory pisze się symetrycznie; to przede wszystkim gwiazdki, kwiatki i palemki.
W drodze powrotnej wycieczka zajechała do Hodyszewa ,gdzie odwiedzono Sanktuarium Matki Bożej Pojednania . W ołtarzu głównym umieszczony jest słynący łaskami obraz Matki Bożej Hodyszewskiej Królowej Podlasia, nie bez powodu nazywanej Matką Bożą Pojednania, gdyż na przestrzeni wieków otaczany był czcią chrześcijan różnych wyznań i obrządków.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.