We wtorek, 4 października nastąpiło oficjalne otwarcie 2 Ostrowskiego Festiwalu Literackiego "Podróż do świata literatury". Dokonał tego Daniel Choinka zastępca burmistrza, w ciepłych słowach przywitał gości i publiczność.
Festiwal poprowadził Cezary Polak - ostrowianin - publicysta, dziennikarz Radia dla Ciebie, z wykształcenia polonista.
Ewa Lipska i Sebastian Brejnak po przedpołudniowym spotkaniu z młodzieżą spotkali się później z dorosłą publicznością.
Sebastian Brejnak urodził się w Ostrowi Mazowieckiej - poeta, muzyk, doktorant literaturoznawstwa.
Ewa Lipska - wybitna polska poetka i felietonistka, mieszkająca w Krakowie (spotkanie online)
Podczas dyskusji wybitnych gości słuchacze dowiedzieli się jak powstała książka "Wirujący ogon antylopy",
"Wirujący ogon antylopy. Sebastian Brejnak do Ewy Lipskiej, Ewa Lipska do Sebastiana Brejnaka" to listy wymienianych przez wybitną poetkę Ewę Lipską i młodego poetę Sebastiana Brejnaka. Książka zawiera korespondencję z lat 2018-2021. Poeci dzielą się wrażeniami z czytanych lektur, oglądanych spektakli i filmów, piszą także o sztuce i życiu codziennym.
Następnie głos zabrał Paweł Łęczuk - poeta, animator kultury, autor książek biograficznych, pedagog, geograf i pilot wycieczek. Jest autorem kilkunastu książek. Twórca oryginalnych spacerów literackich po Warszawie i literackich wycieczek rowerowych.
Paweł Łęczuk i Jakub Jabłonka to autorzy autobiografii "Andrzej Grabowski Jestem jak motyl". Barwna i z gawędziarskim talentem napisana autobiografia jednego z najbardziej wszechstronnych polskich aktorów.
Wojciech Przylipiak - kolekcjoner, autor książek-reportaży "Czas wolny w PRL" i "Sex, disco i kasety video. Polska lat 90." Przez lata redaktor dodatku "Kultura" do "Dziennika Gazety Prawnej", gdzie pisał przede wszystkim o muzyce i popkulturze. Od 2012 roku prowadzi bloga BufetPRL poświęconego minionej epoce, gdzie opowiada o swojej kolekcji wyjątkowych przedmiotów sprzed lat. Te pamiątki z czasów PRL-u można było obejrzeć, kolekcjoner przywiózł je w walizce. Szczególnie seniorów te przedmioty zainteresowały.
Festiwal podsumowany był - wspomnieniem - podróżą w świat twórczości Petroneli Pawłowskiej - głuchej ostrowskiej poetki. W rozmowie wezmą udział gości festiwalowi oraz ostrowianie pamiętający Panią Nelę. Panią Nelę wspominała Alfreda Tyszka, która była zaprzyjaźniona z poetką, czytała jej wiersze publiczności.
Nowa - wydaną na Festiwal publikacja zawiera niepublikowane jak dotąd wiersze, ballady i opowiadania poetki.
Podczas Ostrowiady można zakupić książki Autorów i otrzymać autografy oraz przybić pamiątkową pieczęć Festiwalową z logo Ostrowiady.
Goście Ostrowiady Literackiej podczas spotkania we wtorek z publicznością (4.10.2022)
Ilość zdjęć w albumie: 81
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.