Otwarcie Muzeum Dom Rodziny Pileckich już wkrótce

Dodano: 21 października 2022 05:27, Autor: Muzeum Dom Rodziny Pileckich

Nowy punkt na kulturalnej mapie Polski znajduje się dokładnie w połowie drogi między Warszawą
a Białymstokiem - w Ostrowi Mazowieckiej. Muzeum mieści się w oryginalnie zachowanym domu rodzinnym Marii Pileckiej. 2 listopada 2022 roku w tym zabytkowym, odrestaurowanym budynku zostanie otwarta wystawa stała, ukazująca w nowym świetle postać jednego z największych polskich bohaterów - "ochotnika do Auschwitz".
REKLAMA


Ostrów Mazowiecka to miejsce, w którym splatają się nie tylko współczesne szlaki komunikacyjne, ale i także liczne wątki historyczne. Przed II wojną światową była prężnie rozwijającym się wielokulturowym miastem z ośrodkiem szkolenia polskich żołnierzy, silnym przemysłem i rolnictwem. To właśnie tu wychowała się Maria Ostrowska, z którą Witold Pilecki wziął ślub w miejscowym kościele. Po wybuchu wojny miasto znalazło się na granicy Generalnego Gubernatorstwa i Związku Sowieckiego. Maria Pilecka schroniła się tu wraz z dziećmi, tu także mieszkała w czasie służby Witolda w armii Andersa i jego sfałszowanego procesu przed komunistycznym sądem. Można śmiało powiedzieć, że ten budynek to jedyne miejsce w obecnych granicach Polski, które możemy nazwać "domem" rodziny Pileckich.

Zadaniem ostrowskiego muzeum jest pokazanie rotmistrza Witolda Pileckiego nie tylko jako polskiego "superbohatera", lecz także jako zwykłego człowieka - mówi Karol Madaj, dyrektor muzeum. - Chcemy opowiadać zarówno o szczegółach jego misji wywiadowczej w niemieckim obozie koncentracyjnym, jak i o wydarzeniach i ludziach kształtujących jego charakter. W soczewce historii miasta pokazujemy też losy Polski oraz dzieje Zagłady - bezprecedensowej zbrodni, o której informowały raporty Pileckiego z KL Auschwitz, a której jeden z pierwszych aktów rozegrał się nieopodal siedziby muzeum. Przygotowując się do otwarcia, dostrzegliśmy wyraźnie, że nasza misja jest podobna do misji Witolda Pileckiego. Chcemy informować o nieznanych nazistowskich i sowieckich zbrodniach, ale również integrować lokalną społeczność. Pasja w realizowaniu muzealnej misji sprawiła, że liczne historyczne projekty edukacyjne rozpoczęły się wiele miesięcy wcześniej: Cieszy nas to, że jeszcze przed oficjalnym otwarciem staliśmy się miejscem spotkań. Udało nam się już wspólne śpiewać, debatować, a nawet szyć i grać w planszówki. Mamy nadzieję, że po otwarciu nie tylko młodzież, z którą działamy najwięcej, ale też pozostali, młodsi i starsi odwiedzający poczują, że nasze muzeum ma "dom" i "rodzinę" nie jedynie w nazwie, że jest to prawdziwie ciepłe i gościnne miejsce, do którego każdy jest zaproszony - podsumowuje dyrektor.

Witold i Maria Pileccy na tle historii miasta, czyli wystawa stała

Wystawa "O Marii i Witoldzie Pileckich" zaaranżowana została na trzech poziomach historycznego domu, wybudowanego w 1901 roku przez Konstantego Ostrowskiego - ojca Marii Pileckiej. Na parterze i poddaszu autorzy przedstawili historię Marii, także w okresie po śmierci jej męża. Pokazali również jej najbliższą rodzinę i miasto.

Postać rotmistrza na różnych etapach jego życia została zaprezentowana w ośmiu salach podziemnej części. W niepowtarzalny sposób zaprojektowana ekspozycja muzealna oddziałuje obrazem, światłem i dźwiękiem, łącząc tradycyjne środki wystawiennicze z nowoczesnymi rozwiązaniami multimedialnymi. Na szczególną uwagę zasługuje część opowieści o tragicznej śmierci Pileckiego. Przedstawiona w filmowej, fabularnej formie, historia śledztwa, rozprawy i wykonania wyroku śmierci może stać się dla widzów wręcz immersyjnym przeżyciem.

Poza wystawą stałą Muzeum Dom Rodziny Pileckich oferuje szeroką działalność kulturalną, edukacyjną oraz popularyzatorską i wydawniczą. To nowe, ważne miejsce dla turystyki kulturowej, mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej i okolic oraz miłośników historii i muzeów z całej Polski.

Wernisaż wystawy stałej odbędzie się 2 listopada o godz. 18:00. Placówka otwarta będzie w dni robocze w godzinach 10:00--18:00, a w weekendy 11:00--17:00.

Wydarzenie otwarcia Muzeum Dom Rodziny Pileckich zostało objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Muzeum jest współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasto Ostrów Mazowiecka.





Źródło zdj. Muzeum Dom Rodziny Pileckich

Zobacz również

Scena Kotłownia zaprasza na spektakl dla dzieci

21 października 2022, Teatr Scena Kotłownia, red. Anna Augustyniak

Teatr Scena Kotłownia rozpoczyna sezon teatralny 2022/2023 spektaklem "Scena Kotłownia dzieciom, Tuwim vs Brzechwa" w reżyserii Rafała Swaczyny.

TVP1 nakręciło program o Ostrowi

20 października 2022, Anna Augustyniak

Ostrów była bohaterem programu "Zakochaj się w Polsce TVP".

Umowa podpisana, Ostrowianie będą mieć połączenie kolejowe (zdjęcia)

18 października 2022, UMWM, red. Elżbieta Krajewska

Kolejny krok do rewitalizacji linii Ostrów Mazowiecka - Małkinia Górna oraz Sokołów Podlaski - Siedlce.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

UNI-STER

ul. Wiosenna 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

INSTALACJE ELEKTRYCZNE I TELETECHNICZNE, AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA

WRI-Deweloper

ul. Kolarska 26 (przy placu budowy)
07-300 Ostrów Mazowiecka

APARTAMENTY KOLARSKA - ETAP III

Pixel - okna, drzwi, bramy

ul. Nurska 33 (wjazd od Biegańskiego)
07-320 Małkinia Górna

Ponad 10 lat doświadczenia w stolarce okiennej i drzwiowej!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]