W pierwszą sobotę miesiąca (5.11) Męska Grupa Różańcowa NAZARET wyruszyła do Sanktuarium Matki Bożej w Gietrzwałdzie
Gietrzwałd zasłynął za sprawą objawień Matki Boskiej, które jako jedne z nielicznych na polskich ziemiach uznane zostały przez Kościół. Znajduje się tu sanktuarium maryjne, do którego corocznie pielgrzymuje około miliona osób. Początki istnienia wsi datuje się na rok 1352. W roku 1500 wybudowano w niej duży kościół w stylu późnogotyckim pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Znaczenie tego kościoła od początku jego wzniesienia nie było wielkie, lecz co najwyżej lokalne. O Gietrzwałdzie i jego wyjątkowej roli dla Katolików zaczęto mówić dopiero w roku 1877. Od tego roku daje się zauważyć, głównie latem ruch pątniczy, tj. od czasu cudownego objawienia Matki Boskiej dwóm polskim dziewczynkom - trzynastoletniej Justynie Szafryńskiej i dwunastoletniej Barbarze Samulowskej. Obie nastolatki pochodziły z niezamożnych rodzin. Za czasów niemieckich, do miejsca kultu maryjnego, przybywała głównie okoliczna ludność polska i fakt ten wspierał odradzanie się polskiej świadomości narodowej i religijnej na Warmii.
Miejsca jednych w Polsce objawień Matki Bożej uznanych przez Stolicę Apostolską.
Był to piękny czas spędzony na Drodze krzyżowej, modlitwie różańcowej, modlitwie wynagradzającej za zniewagi i bluźnierstwa przeciw Niepokalanemu Sercu Maryji.
Był to czas dla wspólnoty, wzrastania w łasce u Boga i pod płaszczem opieki u Matki, u Tej Która zawsze prowadzi do swego Syna który powiedział "Ja jestem z wami po wszystkie dni aż do końca świata"
Oprócz czasu wspólnej modlitwy ostrowscy pątnicy mieli okazję zapoznać się z bogatym i jeszcze powszechnie nieznanym przesłaniem Maryi Matki do nas Polaków - niech ten czas owocuje w życiu.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.