" Jest w każdym wiernym sercu Polaka...."
Święto Niepodległości to szczególna data w kalendarzu, która sprawia, że w tej zabieganej codzienności stajemy na chwilkę i wspominamy naszych przodków walczących o wolność, składamy kwiaty pod pomnikami tych, którzy poświęcili za nas życie. Z tej okazji 10 listopada odbyła się w szkole uroczysta akademia upamiętniająca 104 jej rocznicę. Wzięli w niej udział uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście: Dorota Subda - Przewodnicząca Rady Powiatu, Urszula Waniewska - Dyrektor Wydziału Inwestycji i Rozwoju Powiatu oraz Przewodnicząca Rady Rodziców, Anna Żochowska- Dyrektor Wydziału Klienta Indywidualnego Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej i Karol Madaj- Dyrektor Muzeum Dom Rodziny Pileckich. Po uroczystym odśpiewaniu hymnu głos zabrał Dyrektor Bogusław Konrad, który w swoim przemówieniu przybliżył rys historyczny obchodzonego od lat święta.
Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym dopiero ustawą z kwietnia 1937 roku. W 1945 władze komunistyczne zakazały jego obchodów, które przywrócono dopiero w 1989 roku. Dyrektor zwrócił uwagę na różne formy świętowania wśród nich: huczne parady w miastach, marsz niepodległościowy w stolicy, biegi niepodległościowe czy koncerty patriotyczne również odbywające się naszym mieście i gminach należących do powiatu ostrowskiego. Podkreślił, że każdy z nas może w sposób symboliczny celebrować to święto poprzez wywieszenie czy udekorowanie domu flagą, do czego gorąco zachęcił. Punktualnie o godzinie 11.11 cała społeczność szkolna i zaproszeni goście w ramach ogólnopolskiej akcji "Niepodległa do Hymnu" wspólnie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Przygotowany przez uczniów montaż słowno-muzyczny pod kierunkiem Urszuli Zadrogi, Doroty Sadowskiej, Małgorzaty Radwańskiej oraz prezentacja multimedialna przeniosły nas w czasy zaborów, powstań, zsyłek na Syberię, I wojny światowej i odzyskania wolności. Mogliśmy zobaczyć i usłyszeć, jak wielki był duch w narodzie polskim, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Pięknie recytowane wiersze, przeplecione słowami piosenek, pozwoliły zrozumieć, jakie rozterki i uczucia towarzyszyły walczącym o niepodległość. Po wysłuchaniu przygotowanego przez młodzież montażu głos zabrali zaproszeni goście.
Przewodnicząca Rady Powiatu Dorota Subda podziękowała za wzruszającą lekcję historii, która ma przypominać nam współcześnie żyjącym o trudnych czasach, kiedy Polska jako kraj nie istniała na mapie Europy i jednocześnie uświadomić, że mamy dziś szczęście dorastać i żyć w wolnym kraju. Zaprosiła zgromadzonych na uroczyste obchody Święta Niepodległości organizowane w naszym mieście, a swoje wystąpienie zakończyła słowami: "Niech żyje Polska!".
Następnie głos zabrał Karol Madaj - Dyrektor Muzeum Dom Rodziny Pileckich, który przyłączył się również do podziękowań za piękny występ młodzieży. Przybliżył losy rotmistrza Witolda Pileckiego, jednego z największych polskich bohaterów - "ochotnika do Auschwitz". Zaprosił wszystkich na wystawę stałą, ukazującą w nowym świetle tę postać, nie tylko jako "polskiego męczennika sprawy narodowej", lecz także zwykłego człowieka, która została uroczyście otwarta 2 listopada bieżącego roku przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudę. W uroczystości otwarcia wzięli udział również przedstawiciele rodziny Pileckich i Ostrowskich - syn Marii i Witolda Pileckich - Andrzej oraz siostrzeniec Marii Pileckiej - Andrzej Marek Ostrowski, sekretarz stanu w MKiDN Jarosław Sellin oraz Tomasz Rzymkowski sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki. Na zakończenie Dyrektor Szkoły podziękował uczniom i nauczycielom za trud włożony w przygotowanie akademii, jednocześnie podkreślając, że uczestnicząc w niej, oddaliśmy szacunek wszystkim Polakom, tym którzy odeszli i tym, którzy żyją nadal : " Bo dziś nie musimy walczyć i strzelać, narażać swojego życia, lecz pamiętać o tych, którzy nie szczędzili Ojczyźnie tego, co jest najcenniejsze".
Podczas uroczystości zostały również wręczone nagrody za konkurs czytelniczy " Dymy nad Birkenau", w którym I miejsce zdobyła Martyna Górska, II Maja Borawska, a III Aleksandra Kilijańczyk.
Autor artykułu M. Kucharczyk
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.