Konferencja odbyła się 18 listopada 2022 roku w budynku ostrowskiej Starej Elektrowni. Koordynatorem projektu pod nazwą "Uwolnij się. Bądź sobą!", w ramach którego realizowano konferencję, była Elżbieta Księżopolska. Bezpośrednimi działaniami projektu objęty został obszar Miasta i Gminy Ostrów Mazowiecka oraz Gminy Sadowne. Dyrektor Szpitala w Ostrowi Mazowieckiej podpisał porozumienia o współpracy z Wójtem Gminy Sadowne Waldemarem Cyranem, Wójtem Gminy Ostrów Mazowiecka Waldemarem Brzostkiem i Burmistrzem Miasta Ostrów Mazowiecka Jerzym Bauerem.
Prowadząca Elżbieta Księżopolska przywitała:
- Starostę Powiatu Ostrowskiego Zbigniewa Chrupka;
- Przewodniczącą Rady Powiatu Dorotę Subdę;
- Wiceprzewodniczącą Rady Powiatu Danutę Janusz;
- Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Romana Malickiego;
- Przewodniczącego Rady Miasta Ostrów Mazowiecka Roberta Krajewskiego;
- Prelegenta Mariusza Jędrzejko.
Realizatorem zadania był Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowi Mazowieckiej, reprezentowany przez Dyrektora Artura Wnuka.
Wśród zebranych byli:
- dyrektorzy i kadra pedagogiczną szkół;
- pedagodzy, psycholodzy, przedstawiciele służby zdrowia, policji i straży miejskiej;
- kierownicy i pracownicy ośrodków pomocy społecznej;
- dyrektor i pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie;
- kuratorzy sądowi, dyrektorzy i przedstawicieli placówek kultury;
- członkowie zespołów interdyscyplinarnych i wszystkie osoby zainteresowane tematyką uzależnień wśród dzieci i młodzieży, dla których ich dobro jest ważne.
Głównym wykonawcą wszystkich przedsięwzięć była Poradnia Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia w Ostrowi Mazowieckiej, a dokładniej jej wszyscy pracownicy: Agnieszka Kajas-Śliwińska - kierownik, Magdalena Dmochowska, Rafał Barzyczak i Edyta Świerżewska - terapeuci oraz dr Małgorzata Leszczyńska i dr Renata Hartman.
W promocji projektu pomagali przedstawiciele Miejskiej i Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Ostrowi Mazowieckiej oraz Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sadownem.
Konferencja podzielona została na 3 główne bloki. Pierwszym był wykład Mariusza Jędrzejko zatytułowany: "Pandemia i postpandemia jako wyzwanie psychoprofilaktyczne. Od cyberzaburzeń i FOMO do ucieczki w nowe substancje".
Mariusz Jędrzejko doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny Akademii Nauk Stosowanych im. Józefa Gołuchowskiego. Profesor jest pedagogiem specjalnym i socjologiem, diagnostą i terapeutą uzależnień behawioralnych. Kieruje Ośrodkiem Wsparcia dla Dzieci i Dorosłych z Zaburzeniami i Uzależnieniami w Józefowie. Jest ekspertem w dziedzinie nowych narkotyków i marihuany. Wydał wiele ciekawych publikacji z obszaru uzależnień.
Drugim prelegentem był Zbigniew Michalczyk - magister psychologii, specjalista psychoterapii dzieci i młodzieży, specjalista psychoterapii uzależnień, superwizor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. Pan Zbigniew posiada wieloletnie doświadczenie w pracy klinicznej i terapeutycznej w obszarze podwójnej diagnozy, uzależnień oraz terapii rodzin (zajmuje się tym od 1997 r.). Od 2000 r. pracuje również dydaktycznie w obszarze pomocy psychologicznej, okresu adolescencji oraz profilaktyki i terapii uzależnień, a od 2013 r. jest superwizorem placówek i zespołów terapeutycznych. Jest autorem książek i artykułów zajmujących się tematyką uzależnień i okresem dorastania. Pracuje w Fundacji Konstruktywnego Rozwoju i kieruje Ośrodkiem Podwójnej Diagnozy dla Młodzieży w Otwocku.
Carl Bard powiedział kiedyś piękne słowa: "Choć nikt nie może cofnąć się w czasie i zmienić początku na zupełnie inny, to każdy może zacząć dziś i stworzyć całkiem nowe zakończenie".
Na zakończenie przekazano informację - nadal trwa nabór do udziału w profilaktycznych warsztatach psychoedukacyjnych dla dzieci w wieku 9-11 lat i młodzieży 12-14 lat oraz ich rodziców/opiekunów w 2023 roku.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.