Po przerwie spowodowanej COVID-19 wczoraj w ostrowskich Jatkach odbyła się odprawa roczna ostrowskich policjantów z udziałem Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu insp. Piotra Janika, Starosty Ostrowskiego Zbigniewa Chrupka, Burmistrza Ostrowi Mazowieckiej Jerzego Bauera, Prokuratora Rejonowego Andrzeja Krystosiaka oraz Komendanta Powiatowego PSP Pana st.bryg. Janusza Iwanowskiego.
Wczoraj przed południem w Jatkach odbyła się odprawa roczna ostrowskich policjantów z udziałem Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu insp. Piotra Janika oraz zaproszonych gości w osobach Starosty Zbigniewa Chrupka, Burmistrza Jerzego Bauera, Prokuratora Andrzeja Krystosiaka oraz Komendanta st. bryg. Janusza Iwanowskiego.
Odprawa rozpoczęła się od złożenia meldunku Z-cy KWP zs. w Radomiu insp. Piotrowi Janikowi przez Komendanta Powiatowego Policji w Ostrowi Mazowieckiej mł. insp Krzysztofa Szymańskiego. Następnie mł. insp Krzysztof Szymański przywitał zaproszonych gości i omówił pracę policjantów pionu prewencji oraz stan bezpieczeństwa na drogach powiatu ostrowskiego. Komendant podziękował policjantom za codzienną niekiedy trudną służbę a za współpracę i nieocenione wsparcie lokalnym samorządom. Z kolei efekty pracy policjantów pionu kryminalnego przedstawił Zastępca KPP w Ostrowi Mazowieckiej podinsp. Dariusz Bednarczyk.
Dzisiejsza odprawa była doskonałą okazją do wyróżnienia dwójki ostrowskich policjantów z wydziału kryminalnego za zaangażowanie podczas pracy w związku z grudniowym zabójstwem obywatela Ukrainy.
Zarówno Starosta jak i Burmistrz podziękowali kierownictwu oraz policjantom za owocną współpracę na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców powiatu. Na zakończenie głos zabrał Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu insp. Piotr Janik, podziękował ostrowskim policjantom za ich zaangażowanie w służbie nie tylko w minionym trudnym roku z uwagi na trwające działania wojenne za wschodnią granicą, ale też i podczas pandemii COVID-19. Insp. Piotr Janik przekazał również informacje na temat postępu prac związanych z budową nowej siedziby ostrowskich policjantów.
Podsumowanie 2022 r.
Miniony rok był bardzo pracowity. W ciągu ubiegłych 12 miesięcy przeprowadzono 8255 różnego rodzaju interwencji. Prowadzono czynności wyjaśniające do 1228 spraw o wykroczenie. Dzielnicowi odbyli 554 spotkania ze społecznością mieszkającą w ich rejonie służbowym. Przeprowadzono 606 spotkań profilaktycznych z dziećmi, młodzieżą, rodzicami i pedagogami.
W zeszłym roku mieszkańcy powiatu ostrowskiego chętnie korzystali z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Otrzymano za jej pośrednictwem aż 1222 zgłoszenia o najbardziej uciążliwych wykroczeniach, w tym przekraczaniu dozwolonej prędkości, niewłaściwej infrastruktury, spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym i nieprawidłowym parkowaniu. Potwierdzono i wyeliminowano 603 zagrożenia.
Wszczęto 1057 postępowań. Wykrywalność przestępstw kryminalnych wyniosła 70,1 %, o 1,2 % więcej niż na terenie całego województwa 68,9%.
Wykrywalność w wybranych kategoriach przestępstw:
- uszczerbek na zdrowiu 100% wykrywalność (średnia krajowa 90,2 %)
- rozbój i wymuszenie rozbójnicze 100% wykrywalność (średnia krajowa 84,9 %)
- kradzież cudzej rzeczy 44,3 % (średnia krajowa 42,4%)
- kradzież z włamaniem 55,7 % (średnia krajowa 51,8%)
- uszkodzenie rzeczy 57,1 % (średnia krajowa 39,3%)
W ubiegłym roku zabezpieczono prawie 8kg różnego rodzaju narkotyków.
Na terenie powiatu ostrowskiego w 2022r. odnotowano 739 zdarzeń drogowych (693 kolizje i 46 wypadków). Niestety w minionym roku na drogach powiatu ostrowskiego życie straciło 11 osób, a 58 zostało rannych. Odnotowano o 41 mniej kolizji niż w 2021 r. (734) i o 3 mniej wypadków (49). Niestety o 2 wzrosła liczba zabitych (2021 r. 9 osób) a o 3 wzrosła liczba rannych (w 2021 r. 55 osób).
Z uwagi na fakt, że kierowanie autem pod działaniem alkoholu jest nadal jedną z głównych przyczyn śmiertelnych wypadków drogowych policjanci ruchu drogowego przeprowadzili w minionym roku 39 338 badań stanu trzeźwości u kierujących. Zatrzymali 115 osób kierujących pod wpływem alkoholu z czego 79 przypadków stanowiło przestępstwo (powyżej 0,5 promila alkoholu w organizmie) a 36 osób kierowało w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila alkoholu w organizmie).
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.