Ustanowiony został przez UNESCO w 1999 r. w celu podkreślenia różnorodności językowej świata oraz zwrócenie uwagi na języki zagrożone i powoli ginące.
Widzieliście, że według językoznawców na Ziemi mówi się w ponad 7100 językach, z czego 2200 są językami azjatyckimi, a jedynie 230 europejskimi? Obecnie najpopularniejszym językiem urzędowym jest angielski, który jest używany w 60 krajach.
Nie każdy wie o tym, iż polski był językiem międzynarodowym w XVII wieku. Znaczenie handlowe i polityczne sprawiło, że język polski stał się międzynarodową mową we wschodniej części kontynentu. Posługiwało się nim wiele narodów zamieszkujących tereny Rzeczypospolitej.
Języka polskiego często używali kupcy niemieccy i czescy. Od połowy XVI wieku do początku wieku XVIII polszczyzna była językiem dworskim w Rosji. Pod koniec XVII w. język polski był popularny i modny także wśród wyższych warstw Księstwa Moskiewskiego, a jego znajomość była miernikiem wykształcenia i kultury. Posługiwała się nim również kancelaria Chanatu Krymskiego w celu sporządzania dokumentów.
Język polski wywarł znaczny wpływ na takie języki jak: białoruski, czeski, rosyjski i ukraiński, a także mowy niesłowiańskie, m.in.: hebrajski, jidysz, litewski, rumuński oraz węgierski.
Z okazji tego święta ostrowski "Rubinek" przygotował wiele ciekawostek, które będzie publikować w kolejnych dniach.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.