Wykład otwarty "Zbrodnia sądowa na Witoldzie Pileckim" w muzeum (zdjęcia)

Dodano: 2 marca 2023 15:10, Autor: Muzeum Dom Rodziny Pileckich, red. Kacper Jaworowski

Muzeum Dom Rodziny Pileckich skorzystało z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" i zorganizowało otwarty wykład połączony ze zwiedzaniem wystawy stałej.
REKLAMA


Wczoraj, 1 marca 2023 o godz. 17:00, w Muzeum Dom Rodziny Pileckich odbył się wykład pt. "Zbrodnia sądowa na Witoldzie Pileckim". Pierwszym punktem wydarzenia było zwiedzanie wystawy stałej wraz z przewodniczką, a drugim wykład otwarty na temat procesu i śmieci Witolda Pileckiego.

Jedną z pierwszych rzeczy jakiej można było się na nim dowiedzieć, to że data dnia pamięci nie jest przypadkowa, bo nawiązuje do dnia 1 marca 1951 roku, gdy w areszcie śledczym przy ul. Rakowieckiej w Warszawie dokonano zbrodni sądowej na dowódcach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Charakterystycznym był przebieg procesu i wykonanie wyroku. Dowódcy zostali skazani w bardzo szybkim i pokazowym procesie, który został poprzedzony przez brutalne, niezgodne nawet ze stalinowskimi procedurami, śledztwo. Wszyscy skazani zostali straceni przez strzał w tył głowy, a także pochowani w bezimiennym grobie. Ten sam los spotkał wcześniej Witolda Pileckiego.

Pilecki został zatrzymany 8 maja 1947, jednak w jego przypadku przesłuchania trwały długo. Nie zmieniło się to, że były równie brutalne i poza procedurami. Proces rotmistrza rozpoczął się 3 marca 1948, a wyrok padł już po 12 dniach. Druga instancja sądu podtrzymała wyrok, a Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bolesław Bierut nie skorzystał z prawa łaski. Pilecki został zamordowany 25 maja 1948. Wyrok śmierci został wydany na kilku jego współpracowników, a wykonany został na przynajmniej sześciu osobach.

Do tej pory nie odnaleziono ciała Witolda Pileckiego. Skład sędziowski, który wydał skandaliczny wyrok, prezentował się następująco: major Czesław Łapiński, podpułkownik Jan Hryckowian, kapitan Józef Badecki oraz ławnik Stefan Nowacki. Skład sędziowski był niezgodny z ówczesnym prawem. Nikt z ówczesnej komisji sędziowskiej nigdy nie poniósł konsekwencji za ten czyn.

1 października 1990 unieważniono wyrok sądu. 30 lipca 2006 Witold Pilecki został odznaczony Orderem Orła Białego, a 5 września 2013 został pośmiertnie awansowany na stopień pułkownika.


Zobacz również

Od wczoraj można oglądać wystawę plenerową "Bóg - Honor - Ojczyzna Rotmistrz Witold Pilecki 1901-1948" (zdjęcia)

2 marca 2023, GOKiS Małkinia Górna, red. Elżbieta Krajewska

Wystawę można będzie oglądać przy GOKiS Małkinia Górna przez miesiąc

Tak wyglądał Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w Ostrowi Mazowieckiej (zdjęcia, wideo)

2 marca 2023, Kacper Jaworowski

Ostrowskie obchody zorganizowały wspólnie władze miasta, gminy, powiatu oraz jednostki wojskowej.

Na terenie Broku obchodzono Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" (zdjęcia)

2 marca 2023, Kacper Jaworowski

"Żołnierze Wyklęci", znani także jako Niezłomni. Pamiętano o nich w Broku, gdzie uroczystości rozpoczęły się pod pomnikiem ku ich pamięci.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Transport Towarowy SZABŁOWSKI S.C.

ul. Małkińska 9
07-300 Ostrów Mazowiecka

Koparki, kruszarki, wywrotki, podnośniki koszowe. Sprawdź ofertę!

Kwiaciarnia, Poczta Kwiatowa Jarek Kuczyński

ul. Armii Krajowej 10
07-300 Ostrów Mazowiecka

POLONIKA Usługi edukacyjno-edytorskie

ul. Różańska 5
07-300 Ostrów Mazowiecka

KOREKTA, REDAKCJA, KOREPETYCJE!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]