W ubiegły czwartek, 2 marca 2023, w miejscowości Ruda, delegacja gminy Wąsewo udała się pod pomnik ppor. Aleksandra Kuleszy, ps. "Krysia", "Sławek"; celem upamiętnienia Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Delegacje uczestniczące w uroczystości jako wyraz hołdu dla bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, złożyły symbolicznie kwiaty i zapaliły znicze
Podporucznik Aleksander Kulesza urodził się 2 marca 1913 r. w Wiśniewie (gm. Ostrów Mazowiecka), w rodzinie leśnika. Ukończył gimnazjum w Ostrowi Mazowieckiej, a następnie po zdaniu matury w 1935 roku, studiował w Wyższej Szkole Nauk Politycznych w Warszawie. Od 1940 r. w szeregach ZWZ-AK Obwodu Ostrów Mazowiecka. W okresie okupacji niemieckiej był dowódcą plutonu terenowego w Ośrodku Wąsewo, żołnierzem patrolu Kedywu, w 1943 r. wszedł w skład patrolu osłony radiostacji dowodzonego przez plut. pchor. Czesława Wyrwasa, ps. "Długi", a w 1944 r. służył w Lotnym Oddziale Bojowym (LOB) ppor. Alfreda Wieczorka ps. "Tatar". W szeregach Armii Krajowej służyli jego rodzice i czterej bracia. Został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski w W 2009 r.
Więcej na temat ppor. Aleksandra Kuleszy, można przeczytać w publikacji Powiat Ostrów Mazowiecka w pierwszej dekadzie rządów komunistycznych, pod red. Kazimierza Krajewskiego. Publikacja została wydana przez IPN w roku 2016, w ramach serii "Mazowsze i Podlasie w Ogniu 1944-1956".
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.