Do stanowisk dostępnych dla osób bez wyższego wykształcenia należy właśnie przedstawiciel handlowy i to właśnie w tym zawodzie osiąganie bardzo satysfakcjonujących zarobków bez wykształcenia wyższego jest jak najbardziej możliwe.
Czym zajmuje się przedstawiciel handlowy?
Przedstawiciel handlowy odpowiada za promowanie i sprzedaż produktów z oferty firmy. Najczęściej jego klientami są inne przedsiębiorstwa, w ramach transakcji B2B. Przeważnie zawód ten wymaga dużej mobilności i wyjazdów do licznych kontrahentów, choć spotyka się i takie firmy, w których przedstawiciele handlowi wykonują swoją pracę zdalnie.
Jakie są oczekiwania pracodawców od kandydata na stanowisko przedstawiciel handlowy?
Pracodawca rekrutujący przedstawiciela handlowego najczęściej nie będzie wymagał od kandydata konkretnego poziomu wykształcenia, choć takie pytanie może paść na rozmowie kwalifikacyjnej. Znacznie ważniejsze będą jednak umiejętności praktyczne: wysoko rozwinięte zdolności komunikacyjne, umiejętność prowadzenia konwersacji, samodzielność w organizacji pracy, a także pewna intuicja biznesowa, pozwalająca na prowadzenie rozmów z konkretnymi klientami w najodpowiedniejszej dla nich formie.
W przypadku mobilnych przedstawicieli handlowych, niezbędne jest również prawo jazdy kat. B. Rzadko wyższe - handlowiec ma za zadanie nakłonienie do transakcji, a nie dostarczenie towaru. Warto pamiętać, że jednym z kluczowych aspektów będą również dotychczas osiągane przez nas wyniki sprzedaży.
Jakie znaczenie ma wykształcenie w pracy przedstawiciela handlowego?
W większości branż wykształcenie przedstawiciela handlowego nie ma najmniejszego znaczenia - może nim być zarówno osoba ze stopniem doktora, jak i nieposiadająca matury. Liczy się przede wszystkim wyrabianie norm sprzedażowych.
Istnieją nieliczne branże, w których tytuł magistra faktycznie będzie jednak niezbędny - dotyczy to zwłaszcza sprzedaży wyrobów i preparatów medycznych, a także zaawansowanych rozwiązań finansowych dla przedsiębiorstw. Szczegółowe wymagania stawiane kandydatom znajdziesz w ofertach pracy na gowork.pl/praca/przedstawiciel-handlowy - tutaj dla stanowisk oferowanych na terenie Warszawy.
Zalety pracy jako przedstawiciel handlowy
Do głównych zalet pracy na stanowisku przedstawiciela handlowego należą wysokie zarobki (naprawdę wysokie, jeśli jesteś skuteczny, wynikające z premii czy prowizji) - najczęściej handlowiec otrzymuje prowizję od sprzedaży oraz dodatkowe premie za osiąganie kolejnych pułapów, określonych w wewnętrznym regulaminie. Wielu osobom będą również odpowiadać elastyczne godziny pracy.
Przedstawiciel handlowy to dobry wybór dla osób rozpoczynających dopiero swoją karierę - mają możliwość zdobycia doświadczenia, a cześć firm oferuje także atrakcyjne opcje awansu - np. na regionalnego kierownika sprzedaży.
Gdzie znajdziesz pracę jako przedstawiciel handlowy?
Większość firm potrzebuje przedstawicieli handlowych. Najwięcej jest ich w branżach związanych z reklamą i marketingiem, kosmetykami i chemią, elektroniką czy wyposażeniem wnętrz, ale handlowców zatrudniają również przedsiębiorstwa z obszaru ciężkiego przemysłu, producenci żywności, a także drukarnie i wydawnictwa.
Zarobki przedstawicieli handlowych bywają bardzo różne, w zależności od branży czy firmy - od najniższej krajowej, aż po kwoty pięciocyfrowe. Za każdym razem wczytaj się więc dokładnie w treść ogłoszenia.
Źródło zdjęcia: Seva Levytskyi
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.